Tak schválně, víte co je Birkinka?

Ohodnoťte náš článek, budeme rády

birkinBirkinka nebo Birkin Bag je kabelka z módního domu Hermés. Představuje nejen super drahý doplněk, ale vyjadřuje i společenský status své majitelky. Vlastnit kabelku prestižní značky Hermés Birkin dokazuje, že patříte do společnosti bohatých lidí, že jste zkrátka “někdo”.

Především pro celebrity

Ačkoli dnes je to především neodmyslitelný doplněk každé známé celebrity, původní záměr byl vytvořit praktickou a větší tašku, s dostatečným prostorem na všechny potřebné věci i zbytečnosti, co se obvykle nacházejí v útrobách dámské kabelky. K vytvoření první Birkinky se váže známá historka. Počátkem osmdesátých let letěla zpěvačka a top modelka Jane Birkin z Paříže do Londýna. Když se v letadle pokoušela vecpat svůj velký slaměný vak do prostoru nad sedadlem, celý jeho obsah se vysypal. Jane se omluvila vedle sedícímu pánovi, s tím, že zatím nenašla v obchodech koženou tašku, vhodnou i na cesty. Ten pán byl náhodou generální ředitel módního domu Hermés, Jean-Louis Dumas a zajímal se, jak by tedy taková ideální kabelka podle Jane Birkin měla vypadat. Za nějaký čas dostala zpěvačka od Hermés velkou černou koženou kabelu vytvořenou jen pro ni. Netrvalo dlouho, a podobnou tašku chtěla vlastnit každá celebrita. Birkin Bag se tak zakrátko stala módní ikonou. Mít doma pravou Birkinku je sice především prestižní záležitost, ale znamená to i vlastnit mimořádný, nadčasový a stylový designérský kousek. Neboť tato kabelka je opravdu speciální.

Au, ta cena!

Už jen její závratná cena! Pohybuje se od pěti tisíc pětiset až do více než sto tisíc eur. Ale ty nejexkluzivnější jsou ještě mnohem dražší. Výsledná částka odráží dokonalé vypracování výhradně ruční řemeslnou prací, mimořádně kvalitní materiál, a také individuální úpravy dle požadavků majitelky. Nejdražší Birkinky dělané na míru jsou skutečné originály. Některé jsou vykládané diamanty a drahými kameny, zdobené vzácnými kožešinami či zlatem. Klasické kabelky Hermés Birkin jsou ručně šité z nejkvalitnějších, nejednou exotických druhů kůže, telecí, krokodýlí, pštrosí. Šijí se výlučně v malé dílně na předměstí Paříže. Vyrábějí ji speciální školení řemeslníci, kteří se ji nejprve celý rok učí šít. Ušití jedné kabelky trvá zručnému mistru asi týden. Každá kabelka přejde na závěr velmi důkladnou kontrolou a i ta nejmenší chybička ji vyřadí z prodeje. Do roku 2010 se zájemkyně o tuto kabelku zapisovaly do pořadníku a často trvalo i více než rok, než konečně držely v rukách typickou velkou krabici s vytouženou kabelkou, speciální a stejně luxusně zabalenou. Nedostupnost a dlouhé čekání v pořadníku jí také přidávali na exkluzivitě.

Jak taková Birkinka vypadá?

Kabelka Hermes Birkin má dvě držadla a v horní části ji obepíná úzký kožený pásek, vpředu zasunutý do malého zámku. Každá kabelka má na koženém poutku takzvaný zvonek, což je vlastně obal na klíček od zámku. Každý zámek s klíčkem má vlastní číselný kód. Zámek, konce pásky i ostatní kovové části kabelky jsou často pozlacené, aby si zachovaly krásný kovový lesk. První Birkinka byla černá, ale dnes se vyrábějí v pestrých barvách od růžové, přes oranžovou, červenou, zelenou, modrou až po zlatou. Současné Birkinky mají různou velikost: kabelky od 25 do 40 centimetrů, tašky na cesty nad 50 centimetrů.

Dnes si kabelku Hermes Birkin teoreticky může pořídit každá žena. Většina českých žen si však pravou Birkinku sotva může dovolit. Na druhé straně, koupě takovéto kabelky je ve velké míře především snobská záležitost. Vždyť ani ta nejdražší kabelka z vás skutečnou osobnost neudělá. A za krásnou a praktickou kabelku opravdu není nutné dát celý majetek.

VIDEO: Jak poznat pravou Birkin Bag od falešné

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Sdílejte článek, budeme rádi: 

Zanechte komentář, budeme rádi

Email nebude publikován


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.