Čchi-kung tradiční čínská cvičení

0
1096

Hu_Yue_XianČchi-kung jinak řečeno Qigong znamená v překladu práci s energií. Z pohledu tradiční čínské medicíny máme kromě fyzického těla i energetické. Jedná se o systém energetických kanálků, které jsou propojeny s naší tělesnou schránkou a vyživují ji. Proudí v nich energie podobně, jako v cévách proudí krev nebo v lymfatickém oběhu lymfa. A podobně jako cévy i energetické kanálky se mohou pod vlivem různých negativních okolností ucpat, čímž vznikají energetické blokády. Dobrá zpráva je, že člověk může tok energie ovládat a blokády odstranit. Dá se to udělat fyzicky, například pomocí akupresury a akupunktury, nebo mentálně. V qigongu se činí jedno i druhé. Energie se usměrňuje fyzickým pohybem, dýcháním i mentálně, pomocí vizualizace.

Kdo může cvičit

Jednotlivé cviky z qigongu jsou většinou nenáročné na kondici, proto je mohou cvičit i starší lidé, pacienti po operačních zákrocích a rekonvalescenti po úrazech. Při pravidelném cvičení přichází poměrně rychle ke zlepšení zdravotního stavu. Když se energie v těle zharmonizuje a rovnoměrně proudí v celém těle, člověk se cítí vitálnější. Můžete si tímto způsobem prodloužit život a dosáhnout viditelné omlazení. Celkové osvěžení se projevuje nejen na fyzické, ale i na mentální úrovni. Qigong posiluje i schopnost koncentrace, paměť, intuici, kreativitu a celkovou mentální výkonnost.

Co dokáže qigong

  • zlepšuje celkovou pohyblivost i na místech, které byly dlouhodobě zablokovány
  • harmonizuje činnost vnitřních orgánů a hormonálního systému
  • zlepšuje kvalitu spánku
  • léčí problémy s krevním tlakem, vyrovnává vysoký a nízký krevní tlak
  • zklidňuje nervový systém a zlepšuje mentální výkonnost
  • viditelně omlazuje

Jak procítit energii

Tok energie dokáže procítit každý člověk, pokud dosáhne nezbytný stupeň uvolnění a koncentrace. Základem je dokonale uvolněná mysl. Proto se při qigongu cvičí v hladině alfa, což je změněný stav vědomí, podobný, jak se dosahuje v meditačním stavu. Dosáhnout takový stav vnímání je pro člověka, který nemá žádné zkušenosti s meditací nebo podobným cvičením těžké, proto je dobré nechat se vést zkušeným učitelem a postupovat podle jeho instrukcí.

File:Qigong exercise to treat involuntary seminal emission Wellcome L0038902.jpg

Vyzkoušejte si

Máte chuť zjistit, jak proudí ve vašem těle energie? Udělejte si tyto jednoduché cvičení:

  1. Sedněte si s nataženou páteří na židli, bradu posuňte jemně směrem dolů, jazyk opřete o horní podnebí, uvolněte mysl. Promněte si ruce a pak dlaně od sebe mírně odtáhněte. Přitahujte je k sobě a od sebe, vnímejte co se mezi nimi děje. Možná pocítíte teplo nebo jemné vlnění. To, co vnímáte rukama, je proud energie.
  2. Když jste dlouho seděli, například u počítače a jste z toho unavení, tento cvik vám pomůže rozproudit v těle energii. Postavte se se vzpřímenou páteří s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Dlaněmi si proklepněte hlavu, šíji, vymasírujte uši, pak si proklepněte pravou rukou levou a levou pravou. Proklepněte hrudník, záda, nohy. Při proklepávání postupujte shora dolů. V těle se rozlije pocit tepla a pocítíte příval osvěžení.

Pokud se ve vás zakořenil stres nebo jakýkoliv druh negativního myšlení, očistěte svou energii dýcháním. Posaďte se na židli s napřaženou páteří jako při prvním cvičení. Uvolněte mysl, přivřete oči. Představte si, jak nadechujete čerstvou energii bodem na temeni hlavy a vydechujete všechno, co vás tíží, chodidly do země.

Li Čching-jün čínský bylinkář

Li Čching-jün čínský bylinkář a cvičitel bojových umění se díky tomuto cvičení prý dožil 256 let. Údajně se narodil v r. 1736, přičemž jisté záznamy hovoří o r. 1677. Obě jeho předpokládané délky života – 197 a 256 let – daleko přesahují nejvyšší potvrzen lidský věk na světě – 122 let a 164 dní, které se dožila Francouzka Jeanne Calment, ale jeho skutečný věk není možné s jistotou ověřit.

Li Čching-jün

Ve věku 10 let začal v horách sbírat bylinky, přičemž se začal zabývat metodami pro dlouhověkost, a živil se bylinami a rýžovým vínem. Tímto způsobem žil prvních 40 let svého života. V roce 1749, kdy měl 71 let, se přestěhoval do Kchaj Sien, kde vstoupil do čínské armády jako učitel bojových umění. Také prý během svého života zplodil více než 200 potomků a přežil 23 manželek.

Tajemství dlouhého života podle tohoto čínského bylinkáře:

  • Klidná mysl
  • Sedět jako želva
  • Kráčet svižně jako holub
  • Spát jako pes

VIDEO: Čínské cvičení čchi kung


Zdroj obrázků: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here