Čím více se zpotíte, tím více budete vonět

0
983

Project_Yoga_Richmond_2

 Člověk by řekl, že je to nesmysl, ale vědci vynalezli parfém, který tento efekt zajistí. Každý člověk je jiný. Stejně i jeho pot. Není to oblíbené téma na rozhovor, ale týká se to každého z nás. Něčí pot téměř necítíte, pot jiného člověka je naopak ostrý, pronikavý a může jeho majitele nebo spíše producenta dostat do trapné situace. Proto se vědci rozhodli skoncovat s tímto problémem pomocí “sci-fi” nápadu. Vytvořili parfém, který voní a účinkuje silněji a lépe, čím více se potíte.

Deodorant jako z reklamy

Tato vůně doslova splňuje to, co slibují některé komerční značky antiperspirantů. Mění pot na příjemnou vůni, a pokud vás čeká větší zátěž, můžete se spolehnout na to, že budete vonět ještě lépe, než ve stavu klidu. Podle deníku Daily Mail, který tuto informaci zveřejnil, budou moci lidé z času na čas vynechat sprchu po sportu s klidným svědomím, že okolí nepáchnou.

Poklad pro kosmetický průmysl

Kromě parfémů najde tento objev uplatnění i v osvěžovačích vzduchu, které lidé využívají na eliminaci pachů ve starých bytech, šatnách či veřejných toaletách. Za všechno mohou iontové chemické sloučeniny, které samy o sobě nemají žádný pach ani vůni, proto je mohou pohlcovat a eliminovat ve svém okolí. Vědci z Queen’s University v Belfastu vytvořili alternativu, která absorbuje pachy v součinnosti s vodou. Když k těmto látkám přidali sladký intenzivní parfém, vůně zmizela. No když to všechno smíchali i s vodou, vůně parfému zesílila. Čím více vody přidávali, sílila vůně parfému. Tento jev vědce přivedl k myšlence, přidávat chemickou látku do antiperspirantů, což by znamenalo velký průlom v oblasti kosmetiky.

Deodoranty a antiperspiranty: Prospěšné či škodlivé?

Co na to odborníci? Deodorant nezmírní pocení! Jejich úkolem je potlačovat zápach potu už vyloučeného na pokožku. Ty, které intenzivní vůní prostě překrývají zápach rozkladných produktů potu, nejsou hygienické. Moderní deodoranty účinkují na jiném principu: obsahují antibakteriální látky, které působí proti pokožkovým bakteriím, čímž zpomalují rozklad potu. Účinnými složkami deodorantů jsou konzervační, antimikrobiální a zklidňující látky, zejména triklosan, hexachlorofen, chlorhexidin, chlorofyl, farnesol, alantoin, citrát, mléčnan zinečnatý, enzymy, silice (tea trea, manukového, tymiánová, skořicová), někdy alkohol a jiné. Dezodoračně působí i některé extrakty, například levandulový. Deodoranty na nohy obsahují i protiplísňově účinkující složky. Deodoranty patří do každé koupelny a spolu s čisticími přípravky by měly být našim hygienickým minimem, zejména v letním období.

Axe deodorants.jpg

Antiperspiranty

Jejich úkolem je dočasně zmírnit vylučování potu na určité lokalitě těla. Jelikož redukují vlhkost, nazývají se také “suché deodoranty”. Účinnými látkami jsou chlórhydráty hliníku a zirkonia v koncentraci od 1% po 20 až 30%. Mají stahující účinek na keratin rohoviny, takže sevřou ústí měkkého pórku. Po aplikaci na podpaží, chodidla nebo dlaně zpravidla opravdu zmírní nežádoucí vylučování potu na povrch pokožky. Nezabraňují tvorbě potu v potním klubku pod pokožkou!

Jsou škodlivé?

V souvislosti s jejich používáním se objevují nové a nové “legendy”, které není snadné vyvrátit. Názor, že omezení pocení účinkem antiperspirantů je nezdravé, je zastaralý a nesprávný. Podpaží, kam se nejčastěji aplikují, představuje méně než 1% pokožky těla a dočasné snížení pocení v této lokalitě nemá vliv na termoregulační schopnost organismu. Platí to i o vylučování škodlivin. Před pár lety se prostřednictvím internetu a poštovních zásilek rozšířila fáma, že způsobují Alzheimerovu chorobu či rakovinu. Ve skutečnosti zátka, která se vytvoří při vyústění potní žlázy, se spontánně odstraní samoodlupovaním pokožky. Jelikož chlorhydráty hliníku jsou hydrofilní, nepronikají do hlubších struktur nepoškozené pokožky, natož do těla či mozku. Teorie, že podporují Alzheimerovu chorobu, je proto zavádějící. Také souvislost s rakovinou odborné dermatologické a onkologické kruhy vyvracejí.

Zdroj obrázků: commons.wikimedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here