Domácí deodorant – jak si ho vyrobit?

0
1385

Na pocení s domácím deodorantem..
Na pocení s domácím deodorantem..
Pocení je přirozený jev našeho těla. Pocením se tělo zbavuje vody a ochlazuje. Ale ačkoli je to přirozená záležitost, pro mnohé z nás je nadměrné pocení noční můrou. Nemluvě o tom, že pot způsobuje i nepříjemný zápach. Pokud nechcete na sebe “patlat” všechny možné kosmetické výrobky proti pocení, můžete to zkusit i s méně chemickými zbraněmi. Několik způsobů vám představíme v tomto článku. Podívejte se, jak si můžete doma vyrobit super deodorant.

Limetka

Jeden z receptů proti nadměrnému pocení a zápachu potu radí využít šťávu z limetky. Stačí překrojit jednu limetku na polovinu a potřít si podpaží limetkovou šťávou. Doporučuje se aplikovat večer před spaním a ráno podpaží umýt. Látky obsažené v této ovocné šťávě by měly způsobit menší produkci potu a také chránit před zápachem. V žádném případě ale neaplikujte šťávu na čerstvě oholenou pokožku, mohlo by to skončit velmi nepříjemným podrážděním.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má celou řadu využití a poradí si prý i s nadměrným pocením. Jednu lžičku jablečného octa rozmíchejte ve sklenici vody a aplikujte na podpaží, opět se doporučuje na noc. Jablečný ocet pomáhá ničit bakterie způsobující zápach a udržovat přirozené pH pokožky. Následné ráno si podpaží normálně umyjte. Měly byste pocítit změnu v podobě sníženého pocení (i utlumení zápachu).

Soda

Další všestranná věcička je i soda, která si mimo jiné dokáže poradit i s pocením. Pomáhá vytvářet správné pH pokožky a také brání růstu bakterií způsobujících zápach. Některé “recepty” říkají, že stačí poprášit podpaží trochou práškové sody a úspěch by měl být zaručen, nebo si lze vyrobit vlastní deodorant s využitím sody.

Vyrobte si vlastní deodorant

Vlastní deodorant si můžete v pohodlí domova vyrobit vcelku jednoduše. Jedna z možností je využít jako základ již zmíněnou sodu. Stačí lžička sody smíchat s trochou vody, aby vznikla kašovitá konzistence. Do této “kašičky” pak můžete přidat pár kapek esenciálního oleje (podle vašeho vkusu) a nanést na podpaží. Po asi 15 minutách můžete tuto kašičku smýt z pokožky, ale některé zdroje říkají, že lepší účinek dosáhnete, pokud si směs neumyjete.

Kokosový olej

I kokosový olej je známý svými účinky v boji proti pocení a zápachu, takže se také objevuje na seznamu surovin vhodných pro výrobu deodorantu. Opět potřebujete sodu (3 lžičky), kokosový olej (3 lžičky), bambucké máslo (2 lžičky), kořenový škrob (takzvaný arowroot, 2 lžičky) a pokud chcete, tak i pár kapek éterického oleje. Na mírném plameni roztaví kokosový olej s bambuckým máslem, pak přidejte škrob případně éterický olej. Dobře promíchejte a skladujte v skleněném skleničce nebo nádobce od deodorantu. Pokud je směs dobře promíchána, neměla by být příliš řídká a vydrží v tužší konzistenci i bez toho, aby byla v chladničce. Pokud se vám zdá, že je řidší, raději ji skladujte v chladu.

Kromě těchto receptů je na internetu kopec dalších, takže stačí jen trochu posurfovat a poohlídnout se, co by se vám zamlouvalo. Určitě je ale dobré vědět, že nejsme odkázány jen na klasické komerční deodoranty, ale můžeme si poradit i jinak.

Co používáte na podpaží vy?

VIDEO: Jak vyrobit přírodní krémový deodorant!

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here