Jak na akné u dospělých?

1
1708

Jak na akné u dospělých...
Jak na akné u dospělých…
Dosáhli jsme již věk třicet let a očekáváme, že naše pleť bude odolnější vůči nečistotám. Je to však jinak. Akné se na ní může objevit i v dospělosti, jen příčiny jsou jiné než v pubertálním věku. Jasně, hned v úvodu jsme vás nepotěšily, ale nabídneme vám několik tipů, jak vzniku akné účinně předcházet. Forma takového akné může být bolestivá, protože vzniká tlak na nervové tkáně. Vznik akné ovlivňuje stres, jídlo, cukr, hormonální nerovnováha v období ovulace, kožní maz a rozšíření pórů na tváři. To vše můžete ovlivnit. Nejlepší prevencí pro pleť je čistící režim, který sníží riziko.

Jak vzniká problém?

Většina dermatologů tvrdí, že zkušenosti s akné v dospělosti mají více ženy než muži. Objevuje se po dvacítce i po padesátce. Více než polovina případů je ve věku 20 až 29 let, 25% žen s ním bojuje ve věku 40 let. Příčinami jsou logicky hormony, které kolísají při menstruačním cyklu, užívání hormonálních léků nebo jiných přípravků. Hormony mohou zvýšit produkci mazu v pokožce či ucpávání pórů. Nejčastěji je to oblast brady, okolí úst a čelisti. Ohrožena je i T-zóna, zvláště pokud máte mastnou a smíšenou pleť. S tímto druhem akné můžete bojovat, i když jste v období puberty akné neměli.

Odborné řešení

Dermatolog vám jako první doporučí čistící režim sestávající z gelů, tonizujících vod a krémů s nemastným složením. Pravidelný režim dokáže zmírnit projevy lehkého akné. Těžké formy akné léčí pomocí medikamentů. Druhou možností jsou kosmetické procedury. Používají se při nich přípravky s kyselinou salicylovou. Když je žena těhotná nebo se připravuje na mateřství, užívání léků proti akné je omezené. V odborných kosmetických ošetřeních najdete i terapii modrým světlem, chemický peeling, organické pleťové čištění a další čistící procedury. Podmínkou je však pravidelná aplikace, režim, který udržuje pleť dlouhodobě.

Masky pro zdravou pleť

Jedním z vhodných prostředků jsou čistící masky. Poskytují extra dávku účinných látek a komfortní ošetření. V kosmetickém salonu je maska ​​doplněná o hloubkový peeling a závěrečnou hydrataci. Nejznámější složkou na čištění pleti je jíl. Jílové masky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Jíl bývá obohacen o mořské řasy, minerály, mentol. Kromě čisticí síly nabízejí masky i stažení pórů. V případě častého výskytu akné je aplikujte jednou týdně.

Čajovníkový extrakt

Působí protizánětlivě a léčí akné. Můžete jej přidat do své domácí masky vyrobené z medu. Čajovník i med jsou antibakteriální. Zároveň pleť zvláčňují. Jak na to? Smíchejte dvě lžíci domácího medu s třemi kapkami čajovníkového esenciálního oleje. Naneste masku na obličej, krk, případně dekolt a ramena. Vynechejte okolí očí. Opláchněte ji po 15 minutách vlažnou vodou. Extrakty z australského čajovníku stimulují mikrocirkulaci, uvolňují a čistí póry.

Účinná léčba akné u dospělých

Akné se neztratí samo od sebe, zejména pokud máte pubertální léta dávno za sebou. Při ojedinělých vyrážkách, s nimiž si umíte poradit, není co řešit. Pokud však tvoří mokré vyrážky, které se zanícují, jsou hrudkovité a nemíní vás jen tak opustit, máte problém, který si žádá odborný zásah dermatologa. Správná léčba naordinovaná lékařem začíná vnější léčbou pomocí antibiotického a dezinfekčního roztoku. Pokud to nepomůže, přichází na řadu léčba zevnitř antibiotiky v tabletách, resp. hormonální antikoncepcí, kterou předepíše gynekolog. Může se stát, že taková dlouhodobá a kombinovaná léčba nezabere, proto nastoupí terapie retinoidy, tedy léky odvozenými od vitaminu A, které se nesmí užívat v těhotenství.

Akné představuje více než zdravotní, spíše psychosociální problém. Způsob léčby v současnosti díky rozvoji biochemie, imunologie a novým technologickým možnostem existují metody k odstranění akné. Ovšem není vyrážka jako vyrážka, protože existuje řada typů akné a tedy přímo úměrně i forem léčby. Obecně ale zahrnuje správnou péči o pleť, používání různých přípravků – roztoků, krémů a gelů.

A co laserterapie?

Vedle “klasických” farmaceuticko-kosmetických přípravků, se dá využít i moderní laserová terapie či použití biolamp. Laseroterapie může výrazně zlepšit stav pokožky, ale úspěšnost léčby je velmi individuální. Každý člověk totiž na tuto terapii reaguje jinak a také proto, že existují různé typy laserů s rozdílnou účinností. Laserové odstranění akné není vhodné pro každého a mělo by být předem konzultováno s kožním lékařem.

Biolampa

Biolampy pozitivně působí na buněčný metabolismus a jejich světlo má protizánětlivé a protibolestivé účinky. K pomocné léčbě se řadí také využívání terapie intenzivním pulsním světlem, které výrazně redukuje záněty pokožky a rozšířené póry.

Mikrodermabraze

Zákrok tzv. mikrodermabrazi zase spočívá v obrušování povrchových vrstev pokožky krystalky oxidu hlinitého. Neměly by ji podstupovat osoby s nediagnostikovaným poškozením kůže, herpes simplex, virovými bradavicemi, s těžkými formami aktivního akné, rosaceou apod.

Fotonová terapie

Fotonová terapie modrým světlem působí proti akné kombinací antibakteriálního a protizánětlivého účinku a léčba mírných a středních forem akné je bezpečná a efektivní.

Nasazení antibiotik

Při větším rozsahu onemocnění se středně těžkou formou akné je poměrně rozšířené nasazení antibiotik, zejména tetracyklinové řady, kterých se běžně užívá tetracyklin, minocyklin, doxycyklin a erytromycin. U někoho se při jejich užívání mohou projevit nežádoucí účinky, např. zvýšené riziko spálení na slunci, podráždění žaludku, závratě nebo točení hlavy i změny zabarvení pokožky. Tetracyklin se nepodává těhotným ženám nebo dětem do 12 let. Tetracyklin a minocyklin také snižují účinnost perorální antikoncepce.

Aby bylo akné léčeno účinně, perorální antibiotika je třeba užívat během 4 – 6 měsíců. U žen jsou účinné i léky, které obsahují hormony potlačující vliv androgenů. Lékař může předepsat antiandrogenní lék, např. spironolakton, který pomáhá potlačovat vliv androgenů na nadměrnou produkci mazu. Vedlejšími účinky takových léků mohou být nepravidelnost menstruace, citlivost prsů, bolesti hlavy a únava.

U těžších forem akné, ale i při velkém rozsahu onemocnění a častém návratu k akné po jiné terapii, by měl lékař sáhnout po isotretinoinu. Nesmí se ale podávat těhotným, kojícím a sexuálně aktivním ženám a dívkám bez užívání antikoncepce.

VIDEO: Akné a atopický ekzém – 10 tipů jak se jich zbavit

Zdroj obrázku: Freeimages.com

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here