Jak na bělejší zuby? Poradíme vám, jak je vybělit!

1
801

Jak dosáhnout krásně bílých zubů?
Jak dosáhnout krásně bílých zubů?
Zuby bílé jako sníh jsou touhou mnoha lidí, mnoha žen. Časem však nejednou zubní sklovina získává nechtěné žlutavé či našedlé zabarvení. Jak tento nevítaný jev eliminovat na minimum a mít zuby zářivé jako z plakátu?
Bělení zubů ani zdaleka není věcí posledních let či desetiletí. Jako obdoba současné mechanické metody například sloužila v Anglii na konci 18. století směs cihelného prachu a rozemleté sépiové kosti. Ubohé zuby se vystavovaly i působení koncentrovaného roztoku kyseliny dusičné. Bělící účinky peroxidu byly objeveny v roce 1970.

 

Barva zubů je do velké míry vrozená

“Kouření, káva, červené víno, lesní plody, ale i fluorid z vodovodní vody způsobují nežádané zbarvení zubů. Bělení peroxidem vnímám jako zásah do struktury zubní skloviny, který je účinný přednostně u zubů bez výplně a v případě ošetřených zubů s jejich následnou záměnou původních výplní. Považuji to za náročnější zákrok pro pacienta. Použití bělící pasty je nejjednodušší a snadno dostupná forma, jak začít s bělením zubů samozřejmě v případě, že byl pacient poučen o správném čištění zubů,” říká stomatolog. “Kromě těchto vnějších vlivů má odstín zubů souvislost s přirozenou barvou dentinu a souvisí to také s překonanými nemocemi, či léčbou antibiotiky,” dodává.

Jak na bělejší zuby?

To je otázka, kterou řeší často mnoho žen. Máme pro vás několik tipů:

Dopřejte si ovoce a zeleninu

Pomůže odstranit mnoho cukrů a chemikálií způsobujících skvrny. Hlavními zločinci jsou lepivé potraviny. Jablko vás bude držet mimo dosah zubařů. Díky obsahu kyseliny jablečné odstraňuje skvrny ze zubů, právě proto se používá v produktech na jejich bělení. Dalšími naturálními vybělovači zubů podporujícími tvorbu slin jsou okurka, brokolice, celer a mrkev.

Po jídle vypláchněte ústa vodou

Odstraníte tak zbytky jídla z úst i zubů a zabráníte tak tvorbě skvrn. Hodinu po jídle si můžete ústa vypláchnout ústní vodou, zabráníte množení bakterií a následnému vzniku kazů na zubní sklovině. Ideální řešení v situacích, kdy nemáte po ruce zubní kartáček.

Jezte více sýra

Vědecké studie ukázaly, že jedení malého množství sýra po jídle může preventivně přispět k prevenci proti zubnímu kazu a podporuje opětovnou mineralizaci zubní skloviny. Doplňování vápníku a fosfátů je spjato, kromě toho, že udržuje zuby silné a zdravé, i s bělostí zubů.

Čistěte zuby správně

Prevence zbarvení zubů je jednodušší než následné odstraňování skvrn. Čištění zubním kartáčkem, používání mezizubního kartáčku a dentální nitě hrají obrovskou roli v udržování čistých a bílých zubů. Touto prevencí předejdete zabarvení zubů i mezizubních prostor a vzniku zubních kazů. Dentální hygienistka vás poučí o správném čištění zubů, užívání a vhodné velikosti mezizubního kartáčku, případně dentální nitě.

Používání past s bělícím účinkem

Na trhu je dostupné množství past určených na bělení zubů. Některé z nich, i když v minimálním množství obsahují peroxid. Pokud máme možnost, volme si raději pasty bez přídavku peroxidu. Vhodnější je obsah fluoridů zpevňujících naši zubní sklovinu a hydroxyapatitu, který tvoří cca 97 procent zubní skloviny, je tedy hlavní složkou zubu a působí jako “tekutá zubní sklovina”. Hydroxyapatit se při každodenním čištění ukládá a zabudovává do povrchu zubů a podporuje tak regeneraci vzniklých pórů, trhlinek, drsností a nerovností. V ideálním případě složení pasty doplňuje alumíniumlaktát, který posiluje parodont a zastavuje i případné krvácení.

VIDEO: Blogerka radí jak na bělení zubů

Zdroj obrázku: Freeimages.com

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here