Jak na popraskané paty?

1
1079

Co s popraskanými patami?
Co s popraskanými patami?
Nejčastěji období vzniku popraskaných pat je v době letních měsíců. Tehdy totiž nosíme odhalené nohy, což je příčinou vzniku tohoto problému. Jenže ani odchodem posledního horkého dne tyto komplikace nekončí. Když podceníte jejich léčbu a péči o ně, nezbavíte se jich ani během zimního období. Pomocnou ruku vám podá nejen pedikérka, ale svým úsilím můžete k tomu přispět i vy samy doma.

S pantoflemi a bez bosých nohou

Běhat v létě jen tak bez ponožek je pro nás velmi příjemné osvěžení. Nohy nemáme v teple a pohodlné sandály nám dovolují dostatek relaxu. Jenže pokud jste náchylné na tvoření popraskaných pat, měly byste se obětovat a nosit jen celou obuv. Zejména pokud vám nohy praskají až do krvavých puklin, víte, jakou bolest vám to způsobuje při chůzi. K tomu navíc přidejte i nevědomou zátěž na páteř. Aby vás totiž nohy při našlapování tak nebolely, dáváte je do netypické polohy, která však nepřiměřeně zatěžuje jiné části těla. Trpí tím nejen páteř, ale i klouby na nohách. Snažte se proto paty co nejdříve ošetřit a zbavit se tak problémů. Ani doma byste neměly běhat bez ponožek, pokud míváte často popraskané chodidla, nepomíjejte ani kvalitní pantofle, které tlumí nárazy a nezpůsobují nepříjemné ranky.

Problematická nadváha

Bohužel pár kilogramů navíc si může na své konto připsat další nevýhodu. Sice to není pravidlem, ale právě nadváha přispívá ke zvýšené tvorbě popraskaných nohou. Větší tlak a namáhání těchto partií neprospívá jemné pokožce, která se hned poškodí. Pokud jste obéznější, věnujte tedy větší péči těmto partiím a častěji si dopřejte i návštěvu u pedikérky.

Mastičky a peelingy

Zlatým pravidlem při popraskaných patách je důslednost a železná pravidelnost. Pouze pokud budete denně dbát na dodržování určitých pravidel, situace se zlepší a přestanete mít citelné problémy. Navíc tak odblokujete i estetickou nepříjemnost, která vám může překážet při návštěvě koupališť nebo wellness center. Jako první si nejprve dopřejte horkou lázeň na nohy, do kterého můžete přidat i nějakou vonnou sůl nebo aromatický olej. Pak si paty ošetřete jemnou pemzou nebo pilníkem. Dávejte pozor na pohyby, protože jinak si můžete praskliny ještě zvětšit a prohloubit. I proto přejíždějte pomůckou ve směru praskliny, ne tak, abyste ji jakoby otvíraly. A teď přijde nejdůležitější bod v podobě hrubé vrstvy krému. Ten se často stírá, použijte proto buď speciální ponožky, nebo si dejte nejprve igelitový sáček, na který si dáte obyčejnou ponožku. Nechte to tak působit celou noc. Domácí pedikúru vám stačí provádět jednou týdně a zkombinujte ji i s použitím peelingu. Krémování musí být však denní záležitostí, pokud se stav zlepší, používejte jej preventivně alespoň každý druhý den.

Jelení lůj

Kromě domácí pedikúry zajděte jednou měsíčně i za kosmetičkou, která vám nohy důsledně ošetří. Pomůže vám zároveň lépe se zbavit jednotlivých puklin a zjemnit jejich. Na nohy je vhodné používat hutné tuhé krémy, které nejlépe ošetří suchou pokožku. Té jinak nedělá dobře ani přílišná vlhkost. Dbejte proto na důsledné vysušení po každém koupání. Při akutních stavech je ověřené používání jeleního loje. Kupte si klidně i ten v tyčinkách určených na rty. Lépe si ho nanesete na prasklinky. Stejnou službu vám udělá i vazelína.

Čaje, med a mořská voda

Skvělou pomocí je i mořská voda. Nelekněte se prvotní reakce, která může způsobovat až štípání. Rány se o chvíli zahojí a nohy budete mít jako batole. Jako alternativu můžete použít domácí koupel s mořskou solí. Horkou vodu můžete smíchat i se silnějším bylinným čajem. Vhodná je přeslička, měsíček, máta vás navíc výborně osvěží. Použít můžete i směs různých rostlin. Namísto krému pak můžete natřít na paty i čistý med. Dobré jsou i různé přírodní oleje, které pokožku časem zjemní. Mýtem není ani procházení se po čerstvé ranní trávě. Ta má na nohy zázračné účinky a právě její vlhkost pomáhá zlepšit váš stav.

Není to plíseň?

Pokud se vám však tento problém pravidelně opakuje přesto, že vytváříte maximum péče, je načase zajít za lékařem. Popraskané paty jsou často jen důsledkem jiného onemocnění. Konkrétně plísně nemusí být naoko tak viditelné a projeví se přesně tímto způsobem. Nutná je pak léčba speciálními mastmi, které dostanete v lékárnách. Po úplném vyléčení budou paty již dlouhodobě v pořádku.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here