Jak na strie? Povíme vám o nich vše!

0
1254

strie

Co to jsou vlastně strie?

Strie jsou načervenalé trhlinky připomínající jizvy, které vznikají v důsledku snížené pružnosti pokožky. Za jejich vznik je zodpovědný kortizol – hormon, který zabraňuje správnému tvoření vláken kolagenu a elastinu. Tyto vlákna zajišťují pružnost a pevnost kůže. Když se tvoří nesprávně, stávají se křehkými a při nadměrném natažení praskají. Proto pokožce chybí pevnost a pružnost. Během roztahování ztrácí svou pravidelnou strukturu a objevují se na ní trhlinky.

Koho se problém strií týká?

Strie se objevují u žen i u mužů. U žen jsou vznikem strií nejvíce ohroženy stehna, břicho, prsa a boky. Naopak, u mužů se strie objevují na ramenou, ramenou a v okolí beder. Obvykle vznikají kolmo na směr roztahování pokožky. Na prsou a břiše se mohou strie tvořit paprskovitě.

Jak rozpoznat strie?

Když se strie objeví (je to tzv. zánětlivá fáze), jejich barva se pohybuje mezi bledě růžovou, červenou až fialovou. Tvarem a barvou připomínají jizvy. Obvykle jsou bezbolestné, ale někdy se stává, že svědí nebo pálí. V pozdější fázi (fáze mizení) strie blednou, ale když se jich dotknete, můžete cítit zhrublou pokožku. V této fázi je již obtížné je zcela odstranit, můžete se však pokusit o zmírnění jejich následků.

Proč strie vznikají?

Vznik strií je způsoben tak nadměrným natahováním pokožky, jakož i hormonálními faktory. Dospívání, těhotenství, menopauza a užívání hormonální antikoncepce způsobují kolísání hormonů, čili nepřímo ovlivňují zvýšení množství kortizolu v organismu. Vznik strií způsobuje i nedostatek zinku. Proto se strie vyskytují u lidí, kteří podstupují drastické diety, tak u lidí, kteří se stravují neracionálně.

Podobně na vznik strií působí užívání některých léků. Rovněž obezita, rychlé přibírání a hubnutí, například v důsledku cvičení v posilovně, nestabilní tělesná hmotnost. Jejich vznik ovlivňují i genetické faktory, takže pokud měl někdo ve vaší rodině strie, je pravděpodobné, že je budete mít i vy.

Jak striím předcházet? Jak na prevenci?

Neexistuje způsob, který zabrání vzniku strií, jestliže jsou tyto způsobeno hormonálními změnami nebo dědičnými sklony. V takovém případě se opravdu nedá mnoho udělat.

Nejlepší prevencí je:

  • pokud sportujete, měli byste cviky přizpůsobit vaší váze a postavě
  • vyhněte se drastickým dietám az nich vyplývajícímu jojo efektu, čili vracení se k původní váze
  • obohaťte vaši stravu o vitamíny a stopové prvky
  • vaši pokožku hydratujte balzámy nebo olejíčky, masírujte ji, protože masáž obnovuje pružnost pokožky

Jak strie léčit?

Nejlepší je bojovat s nimi v první fázi jejich vzniku. Na to potřebujete přípravek na zlepšení pružnosti pokožky. Trh nabízí množství kosmetiky určené k ošetření strií. Tyto přípravky příznivě ovlivňují obnovu kolagenu a zjemňují změny na pokožce. Nejdůležitější je pořádně vmasírování kosmetického přípravku na místo se striemi. Masáž umožňuje lepší prokrvení a usnadňuje vstřebání přípravku do pokožky.

Ve druhé fázi se již strie odstraňují těžko. Stávají se téměř neviditelné, ale stále hmatatelné. Tady už balzám nepomůže, viditelné účinky může přinést série zákroků v ambulanci plastické a estetické chirurgie. Typ a intenzitu léčby vám po vyšetření určí váš dermatolog. Využívané metody: laserové ošetření, chemický peeling, mikrodermabraze.

Další zdroje informací o striích

Doporučujeme přečít tyto zdroje:

VIDEO: Blogerka radí – jak na strie?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here