Jak pečovat o rty v zimě?

0
721

Jak na krásné a svůdné rty?
Jak na krásné a svůdné rty?
Ruce si chráníme rukavicemi, ale co naše rty? Zima je pro ně pořádnou zatěžkávací zkouškou. Hýčkejte své rty! A díky péči zůstanou krásné pěkně dlouho.

Jak na péči o rty?

S klesajícími teplotami se snižuje aktivita tukových žláz, proto jsou sušší a snadno popraskají. Hýčkejte jejich kvalitními produkty, které jim poskytnou ochranu, výživu a nádherný vzhled.

Pravidelně se krémujte, používejte mastné krémy bez alkoholu a mentolu, nezapomínejte ani na mastnější pomády na rty.

Rty si neolizujte

Ten, kdo si rty stále zvlhčuje jazykem, by si měl být vědom, že je tak ještě více vysušuje. Na povrchu rtů se to totiž projeví efektem vypařování. I když je to velmi lákavé, suché rty nikdy neolizujte. Pokud zrovna nemůžete rty namazat balzámem, musíte se snažit nepříjemný pocit vydržet. Když rty olizují, dojde pouze ke krátkodobé úlevě a budou se ještě více vysušovat.

Rty si chraňte!

Rty musíme chránit nejen před intenzivním sluncem, ale i před chladem, stejně jako ostatní pokožku, a to nejen na horách při zimních sportech. Používání balzámu vícekrát denně by mělo být v zimním období samozřejmostí. Na trhu je množství přípravků i speciálních hojivých mastí na rty (dostanete v lékárnách), záleží na vás, které si zvolíte.

Jemná masáž rtů

Doporučuje se rty vícekrát do týdne pomocí měkkého zubního kartáčku jemně promasírovat. To jejich prokrví a zároveň odstraní z povrchu odumřelé kožní buňky. Nejvhodnější je na to měkká dětský zubní kartáček (používejte ji jen za tímto účelem).

Zkuste i med nebo olivový olej

Balzámem na rty je med. Nechte ho působit a pak jednoduše zlížte. Také olivový olej či směs růžové vody, glycerinu (ve stejném poměru), které zmírňují zánět a podráždění, případně směs růžového a olivového oleje. Zabírá i vitamín E. Příčinou popraskaných rtů může být i nedostatek vitaminu B.

Kůžičku netrhejte ani nekousejte

Ve velmi mrazivém počasí nám rty popraskají raz dva. Může se tedy stát, že se začne kůžička snadno odlupovat. Pokožka na našich rtech je velmi citlivá a tenká, takže pokud ji odtrhneme, může dojít k dlouhodobému poškození. Vyvarujte se tomu!

Nepoužívejte lesk, ale jelení lůj

Na zimu je opravdu dobré na chvíli lesky na rty odložit. Klasický jelení lůj je v tomto období ideálním ochranným prostředkem. Klidně sáhněte po přípravcích s medem nebo aloe vera a na lyžování se vybavte balzámem s UV faktorem. Zimní sluníčko totiž dokáže také pěkně potrápit.

Hydratujte

Nedostatek vody a špatná životospráva se velmi rychle projeví na stavu naší pokožky. Pěkný vzhled rtů je v této souvislosti také ohrožen. Proto pijte dostatek čisté vody každý den. Záleží na možnostech zaměstnání a celkové aktivitě, ale 2 litry vody denně jsou základ.

Shrnutí – O rty se během zimy starejte následovně

  • V zimě bez balzámu na rty nevycházejte z domu. Dbejte o jejich pravidelnou hydrataci, vyhnete se tak nepríjeným pocitem pálení rtů a také předejdete vzniku jemných, ale bolestivých prasklinek. Obzvláště během zimních lyžovaček si rty vyžadují speciální péči, doplněnou i UV ochranou.
  • Před spánkem si očistěte rty čistou vodou nebo krémem a je vhodné dopřát jim hydratační balzám.
  • Použití medu v noci je nejlepším způsobem vyčištění rtů a také hydratačním prostředkem.
  • Zbavte se jednou provždy zlozvyku olizování rtů. Z rtů tímto způsobem odstraníte vlhkost a děláte je ještě suššími.
  • Díky krátkému, nejvýše 5 minutovému peelingu, například vyrobeného z olivového oleje a cukru, budou vaše rty lesklé a zdravější. Směs ze rtů smyjte čistou vodou a následně naneste balzám.
  • Dodržujte příjem dostatečného množství tekutin. Pokud je vaše tělo dostatečně hydratované, automaticky je hydratovaná vaše pleť a rty.
  • Zdravá strava je spjata se svůdnými rty. Proto dbejte na dostatečný příjem vitaminů A, B a C.
  • Dopřejte si masáž rtů například olivovým olejem. Alespoň 5 minut jednou týdně. Zlepší se jejich prokrvení a vaše rty budou vypadat zdravěji.
  • Složkami, které aktivně bojují se suchými rty jsou: aloe vera, glycerin, kokosový olej, vitamin A, D a E. Důležitou složkou při obsahu nejen balzámů na rty je vitamin E, který kromě toho, že hydratuje působí jako silný antioxidant a chrání rty před sluncem.

VIDEO: Jak udělat medový peeling na rty

Zdroj obrázku. Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here