Jak se správně starat o perly?

0
928

perlyPravé perly jsou velmi vzácné, podobně jako šperky z drahých kamenů a vzácných kovů. Jsou však velmi citlivé a vyžadují proto vaši pravidelnou péči. Abyste se vyhnuli některým zásadním chybám, a aby byly vaše perly stejně krásné, jako když jste je měla poprvé, musíte vědět, co jim škodí a naopak, co pomáhá udržet jejich lesk.

 

Co perlám škodí?

Největšími nepřáteli perel jsou:

  • parfém
  • lak
  • citron a kyseliny
  • alkohol
  • chemické přípravky
  • mýdlová voda
  • chlor

Nošení perel – jak na to?

Své šperky z perel si dávejte až nakonec, když už jste učesaná, nalíčená a připravená vyrazit. Vyhnete se největšímu riziku poškození při nanášení make-upu a parfému.
Zní to paradoxně, ale perly se mohou dehydratovat. Tyto šperky totiž obsahují 4% vody a při špatném zacházení se mohou vysušit, ztratit lesk a zmatnět. Přirozená vlhkost vašeho těla je velmi příznivá pro krásu a zářivý vzhled perel, proto je jejich pravidelné nošení přímo povinné.

Skladování perel

Doporučujeme vám vždy je odkládat do originálního obalu, odděleně od ostatních šperků, aby nedošlo k jejich poškození. Nesmí se balit do vaty, bavlněné ani lněné látky, které by způsobily jejich vysušení.

Čištění perel

Předtím, než perly znovu odložíte do svého obalu, ocitneme je vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky agresorů, které se na nich usadily během dlouhého dne nebo večera. Nezapomeňte, žádné čisticí produkty, jen hadřík jemně navlhčený čistou vodou!
Nepoužívejte ani žádné přístroje čisticí ultrazvukem, ani kartáčky či jiný agresivní materiál. Pokud se i objeví někde nějaká skvrna, pokuste se ji jemně odstranit vlhkým hadříkem.

Pravé perly jsou organického původu a perleť je relativně měkká. Perleť lze odřít nebo poškrábat při neopatrném zacházení nebo skladování. Proto se vyvarujte kontaktu perel s ostrými předměty a uchovávejte je v měkké krabičce bez kontaktu s ostatními šperky.

Rada od Missky.cz: Jednou začas ponořte perly do mírně slané vody, pomůže to jejich rehydrataci. Pokud nosíte váš perlový náhrdelník pravidelně, jednou za rok si ho nechte provléct u odborníka. Vyhnete se tak protržení opotřebované nitě.

Kde se můžete dočíst více?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here