Jak se starat o diamantový šperk?

0
836

diamantJste pyšnou majitelkou snubního prstenu, náhrdelníku, náušnic nebo jiného šperku zdobeného “nejlepším přítelem ženy” – diamantem? Určitě se tedy chcete o svůj vzácný kámen co nejlépe postarat. Nejen kvůli jeho materiální hodnotě, ale i kvůli té, kterou má ve vašich očích jako výjimečný dar od milující osoby.

Diamant, nejtvrdší kámen, který známe, má číslo 10 na Mohsově stupnici s rozpětím od 1 do 10. V praxi to znamená, že ho může poškrábat jen jiný diamant. Výjimečná tvrdost diamantu je však spojena s jeho křehkostí! Každý diamant je jedinečný a některé mohou být křehčí než by se zdály. Například i přítomnost nečistot může tyto kameny dělat citlivějšími. Osvojte si proto několik dobrých zvyků a základních pravidel, které vám pomohou udržet krásu vašeho šperku pro vás a možná i pro další generace.

Nošení diamantových šperků

Některé běžné činnosti, jako práce v zahradě nebo velký úklid, mohou vést k poškození diamantu šokem nebo k poškození a opotřebení vzácného kovu, ze kterého je vaše obroučka či náušnice. Doporučujeme vám proto před těmito činnostmi váš šperk odložit. Diamantový šperk noste jen při zvláštních příležitostech a hýčkejte si ho. Oplatí vám to svou krásou, která mu vydrží velmi velmi dlouho.

Skladování diamantových šperků

Odkládejte svůj diamant nebo diamantový šperk do sáčku z textilie. Vyhnete se tak poškrábání jiným diamantem a též zabráníte poškození vašich ostatních šperků, které by mohl diamant rozhodně způsobit.

Čištění diamantových šperků

Abyste udrželi jeho lesk a zářivost, čistěte jej mýdlovým odmašťujícím přípravkem a oplachujte teplou vodou. Pokud je diamant zasazený ve šperku a nečistoty jsou hluboko zapuštěné, ponořte jej do vroucí vody s trochou přípravku na nádobí a několika kapkami bělidla (SAVO). Nechte chvíli ve vroucí vodě a zbytky nečistot potom jemně odstraňte malým kartáčkem. Nebojte se, diamant neohrozí žádná kyselina ani vysoké teploty.

Péče o kovovou část diamantového šperku

Váš vzácný kov, zvláště pokud se jedná o prsten, utrpí časem mnoho menších či větších šoků. Je třeba ho proto pravidelně kontrolovat, abyste si hned všimli případné poškození nebo nepravidelnosti, které by mohly vést k povolení v místě, kde je diamant upnutý na kov. Jakmile si něco takového všimnete, přestaňte šperk nosit a zaneste jej odborníkovi, který chybu odstraní.

Materiály prstenů a jejich čištění

Zlato vyčistíte bez problémů, snese jakýkoliv produkt, i kyselinu a může být také ponořeno do vařící vody. Poškodit jej může jedině rtuť (Hg).

Žluté zlato je relativně měkké a proto v něm čas zanechává stopy v podobě různých otisků a škrábanců způsobených třením. Abyste mu prinavrátili lesk, stačí ho jednoduše třít kusem látky. Pokud se vám zdá, že váš prsten je již příliš poškrábaný, bez lesku, dokonce lehce zoxidovaný, můžete si ho nechat přeleštit odborníkem.

Bílé zlato má barvu podobnou barvě platiny. Je to efekt rhodia (Rh), kterým je zlato potažené. Tato ochranná vrstva odhalí časem jemně šedý povrch bez lesku. Tehdy si můžete nechat šperk přeleštit a znovu potáhnout rhodiem, abyste obnovili platinový efekt.

Platina je velmi odolný bílý kov, na kterém však také po letech zpozorujete známky času. Můžete si ho dát, podobně jako zlato, prostě přeleštit, aby znovu zazářil v plné kráse.

VIDEO: Povídání o diamantu

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here