Levandule pro naši krásu – jak nám pomáhá?

1
867

Levandule a krása...
Levandule a krása…
Voňavá fialová květina, která si vybudovala pevnou fanouškovskou základnu. Kosmetika s její součástí je mimořádně oblíbená, protože v nás díky své aroma evokuje příjemné pocity. Kromě toho však dokáže pomoci naší kráse několika způsoby a toto je deset z nich. Čtěte dál!

1. Ekzém

Na tento problém je vynikající zejména levandulový olej. Dá se v pohodě koupit například v lékárnách, ale dá se vyrobit i doma. Potírejte si místa, která vás nejvíce svědí a v nichž cítíte největší napětí. Pokožku to uklidní a postupně se zredukuje i výskyt ekzému, protože se již nebudete tak dráždit škrábáním. Olej působí zároveň i jako aromaterapie a uklidňuje.

2. Repelent

Levandule je ideální i během letního období. Když vás otravují komáři nebo malé mušky, natřete se tinkturou s jejím výtažkem. Případně si na pokožku aplikujte některý z přípravků bio kosmetiky, který má reálný výtěžek této rostlinky. Hmyz to přirozeně odpudí a ochráníte se před štípanci.

3. Maska na poškozené vlasy

Je jen na vás, pro kterou z forem se rozhodnete. Na vyrobení masky můžete použít čerstvé nebo sušené květiny, ale i olej z levandule. Snažte se přidat do ní co nejméně jiných přísad, aby levandule dobře vynikla. Takto si zajistíte navíc i fakt, že vám budou vlasy pěkně vonět. Kromě toho zůstanou vyživené a postupně se jejich kvalita zlepší. Olej výborně působí i na roztřepené konečky.

4. Proti vráskám

Další z vlastností je zlepšení prokrvení pokožky. Díky tomu se levandule uplatnila i jako účinný pomocník proti vráskám. Postačí vám k tomu pár kapek oleje, které vmícháte do vaječného bílku. Nevyšlehajte však z něj tuhý sníh, pouze ho trochu promixujte. Toto si pak vmasírujte do pokožky obličeje, nechte 20 minut působit a opláchněte vlažnou vodou.

5. Na zanícenou pokožku

Ať ji způsobí infekce, poranění, podráždění, nebo špatná kvalita pleti, levandule bude vaší záchranou. Zkuste si nejprve udělat koupel s odvarem z čerstvých nebo sušených květin. Můžete si jím potírat i pokožku. Rovněž se dá použít i levandulový olej. Taková kúra vás nejprve zbaví zánětu a pak pomůže odstranit pravou příčinu tohoto problému.

6. Zabraňuje vypadávání vlasů

Díky prokrvení pokožky pomáhá i s jedním nepříjemným vlasovým problémem. A tím je vypadávání vlasů. Tehdy je důležité při každém mytí hlavy vmasírovat přímo ke kořínkům kvalitní levandulový olej. Vlasy kvůli tomu zesílí a zastaví se ztráta vaší koruny krásy. Takovou kúru je ideální zopakovat na jaře a během podzimu, abyste předem zabránili podobným potížím.

7. Zastavuje krvácení

Květiny můžete využít i ze zdravotního hlediska. Levandule má mimo jiné i antibakteriální účinky. Takže pokud se zraníte a potřebujete rychle zastavit krvácení v menší ráně, přiložte si k ní kostku ledu spolu s levandulí. Krev přestane téct a rána se navíc hned dezinfikuje. Zrychlí to i proces hojení.

8. Napařování na akné

Jedním z mnoha druhů využití je i čištění pokožky. To zabírá zejména tehdy, pokud máte problémy s akné. Stačí si připravit parní lázeň a nechat ho během deseti minut působit na pokožku. Uklidní se tak zánět a při pravidelném používání se nebude akné tvořit už v tak velké míře. Kromě toho můžete vyrobit i některé domácí masky s použitím květů a pokud máte velmi zanícené vyrážky, odborníci doporučují vtírat na tato místa přímo levandulový olej.

9. Na bolavé nohy

Pokud máte za sebou náročný den, toto bude fantastická kúra, která vám pomůže uvolnit unavené končetiny. Stačí si ohřát vodu, přidat do ní pár kapek levandulové esence a pak už jen v klidu odpočívat. Nakonec si nohy osušte a vmasírujte ještě kousek olivového oleje. Nohy budou ihned lehčí a ráno se vzbudíte jako znovuzrozená. Olej navíc působí výborně na suché a popraskané paty.

10. Sjednocuje barvu pokožky

Na tento problém vám nejlépe pomůže tonikum. Používejte některý z bio výrobků, aby se k vaší pokožce dostal silný extrakt. Přetřete si jím pokožku vždy po večerním mytí. Časem se zbavíte všech problémů, barva pokožky se sjednotí a bude vypadat i zdravější. Pokud by se stalo, že byste se spálili na slunci nebo v soláriu, pomozte si levandulovým olejem, který pleť zklidní a pomůže jí rychleji se zahojit.

VIDEO: Jak udělat balzám na rty z levandule

Zdroj obrázku: Freeimages.com

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here