Trápí vás pigmentové skvrny po létě?

0
1165

Black_and_white_photograph_of_a_young_woman's_face,Objevili jste nerovnoměrné opálení nebo dokonce pigmentové skvrny? I když bývají problémy s pokožkou, jako například hyperpigmentace, nejčastěji po čtyřicítce, intenzivní paprsky v kombinaci s nedostatečnou ochranou mohou způsobit problémy už před třicítkou.  Vznik pigmentových skvrn vyvolávají všechny zdroje UV záření, tedy slunce, solárium a jiné umělé zdroje. Nejedná se však pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoliv pobyt na slunci. Často se například zapomíná, že přes sklo (doma, v kanceláři, v autě) prochází značná část UV-A záření.

Co je to hyperpigmentace a jak ji poznáte?

Hyperpigmentace může být vrozená, patří sem například běžné pihy, nebo získaná. Rozmnožení pigmentů může mít více příčin, nejčastěji je to vina nadměrného slunění, stárnutí kůže a hormonálních změn. Nejaktuálnější jsou nežádoucí pigmentace nazývány odborně lentigo – stařecké a hnědé skvrny na místech exponovaných slunci – hřbet ruky, předloktí, obličej, hrudník a další tzv. chloasma-melasma. Hyperpigmentace nepravidelného bizarního tvaru se nejčastěji objevuje na čele mezi obočím, na lícních kostech, horním rtu dívek a žen. Může se objevit v průběhu těhotenství, při hormonálním výkyvu či poruchách, vyskytuje se u 10-20% žen užívajících hormonální antikoncepci.

Pravda vyjde najevo po létě

Dodržování zásad správné ochrany pokožky proti UV záření je důležité, protože pigmentové skvrny často souvisí s expozicí slunečního záření, nejvíce se objevují po letu. Samozřejmostí by mělo být používání přípravků s vysokým ochranným filtrem. Ani to, však není stoprocentní záchranou. Důležité je vybírat krémy s kvalitním filtrem a při jejich použití důkladně natřít všechna místa dostatečně silnou vrstvou.  V některých případech je nutné odlišit běžné pihy od potenciálně nebezpečných skvrn.  Kůže si pamatuje všechny naše prohřešky, zejména nadměrné vystavování se slunečnímu záření.

Když se už nějaká skvrnka objeví, co s tím?

Jedním z nejúčinnějších řešení je chemický peeling. Při použití chemického peelingu dochází k uvolňování horní části pokožky, a tím i k odstranění výše uložených pigmentotvorných buněk, ovlivňuje i tvorbu a ukládání pigmentů. Chemický peeling využívá účinky některých ovocných kyselin, zejména kyseliny glykolové. V případě ošetřování hyperpigmentace je pak doporučený chemický peeling kyselinou citronovou a glykolovou.  Aplikací chemického peelingu se postupně odlupují buňky povrchové odumírající vrstvy kůže (odtud název peel = loupat) a jsou nahrazovány čerstvou svěží vrstvou buněk, která vytvoří mladou zářivou pleť.

Je rozdíl mezi chemickým peelingem od lékařky a kosmetičky?

Kosmetičky používají látky s nízkými koncentracemi většinou jako součást celkové kosmetické péče. Lékař vykonává samostatnou cílenou proceduru, při které aplikuje látky a jejich kombinace vysoce koncentrované (až 70%) s nízkým pH. Chemický peeling prováděný dermatologem je bezbolestný a účinný.

Specializovaný laser

Mezi další řešení patří ošetření specializovaným typem laseru. Ošetření laserem spočívá v zasažení skvrny světlem s vysokou energií, tedy laserem. Intenzita ošetření je pak zvolena podle typu pigmentových skvrn. Při zákroku je možné ošetřit vrchní vrstvu pokožky i hlubší vrstvy. Paprsek laseru pigmentovou skvrnu takzvaně rozstřelu na mikroskopické částečky, které bílé krvinky následně postupně odplaví z těla. Proceduru je nutné podstoupit 4-6krát podle typu pleti a doporučení dermatologa. Procedura nepatří k nejlevnějším a má také mírně rizika. Může dojít k podráždění pokožky, zánětu či k jejímu popálení.

Krémy s obsahem hydroxykyselin a dalších účinných látek

Pokud již z jakéhokoliv důvodu nechcete podstoupit chemický peeling nebo ošetření laserem, můžete vyzkoušet kosmetické produkty pro domácí použití, které obsahují hydroxykyseliny a další účinné látky.

VIDEO: Jak na pigmentové skvrny


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here