Jak vybrat čepci, která vám sluší a navíc je i zdravá?

0
574

Jak vybrat dobrou čepici přesně pro vás?
Jak vybrat dobrou čepici přesně pro vás?
S příchodem zimy, větrného počasí a mrazů sáhne nejeden člověk po pokrývce hlavy. Obvykle jde o nutnou věc, nehledě na módu či nemódu je důležité mít hlavu v teple. Mnozí mají pocit, že čepice, klobouky či kšiltovky jim i tak nesluší. Jenže právě to, co nosíte na hlavě vám může nejen ubrat kila, přidat centimetry výšky, ale i udělat z vás doslova jiného člověka. Škoda nevyužít, že pokrývek hlavu je mnoho druhů, máte na výběr a kromě ochranné funkce plní i roli módního doplňku. Někteří nosí často čepici stále, protože je nedmysliteľnou součástí jejich postoje a image.

Materiál čepice – umělina nebo vlna?

Základem při výběru je materiál, ze kterého je čepice zhotovena. V chladných dnech upřednostníte teplejší a robustnější materiály. Nejrozšířenějším je polyakryl, jehož předností je hřejivost, měkkost, nízká hmotnost a cena, možnost barvení širokou škálou odstínů, odolnost vůči molům, olejem a stálobarevnost na slunci. Jelikož se však jedná o syntetické vlákno, často se stává, že se v čepici zpotíte a vlasy elektrizují. Dobrou alternativou je ovčí vlna (nebo jemnější merino), protože přirozenou vlastností ovčí vlny je schopnost pohlcovat a odpařovat vlhkost, takže napomáhá termoregulaci a ve vlněné čapce se určitě nezpotíte. Koho vlna kouše, alternativou je merino, které díky zpracování novými technologiemi lze prát i v pračce. Oblíbené jsou i strukturované vlákna z Alpaca, angory a bambusu.

Přizpůsobte velikost postavě

Ať už si na hlavu dáte pletené čepici, klobouk či ušanku, důležitá je její velikost. Nejen kvůli tomu, aby vám seděla, ale také aby v poměru k velikosti vašeho těla nepůsobila divně. Lidé s nadváhou a mohutnější postavou by měli zvolit čepici působící opticky přiměřeně ke zbytku postavy. Drobná čepice, těsně natažená na hlavu totiž způsobí při jejich velikosti tak, že budou vypadat ještě mohutnější, čepice se na hlavě jakoby utopí a umocní pocit obřího vzhledu. Naopak, pokud máte subrilnější postavu, jste nízcí a štíhlí, nadrozměrná pokrývka hlavy bude ve vašem případě působit dost komicky a bizarně. Takže dle vaší postavy vyberte i velikost čepice tak, aby to prostě odpovídalo.

Barva čepice přidá či ubere centimetry

Výběr barvy čepice, barety nebo klobouku je velmi důležitý. Jelikož se nachází bezprostředně v okolí obličeje, může nevhodný odstín zvýraznit její nedokonalosti, ale dobrá barva dodá vaší tváři zářivý výraz. Řiďte se tím, jaký jste barevný typ, ale i barevností oblečení a doplňků. Pokud zvolíte pokrývku hlavy v souladu s tónem celého outfitu, čepice vás prodlouží a budete působit vyšší a štíhlejší. Naopak, pokud jste příliš vysocí, taková kombinace vám může přidat centimetry. Barva čepice, která výrazně kontrastuje s ostatními barvami kabátu a bot, zase opticky zkracuje postavu.

Výrazné prvky s mírou

Zajímavé a netradiční prvky na čepicích pomohou oživit zjev, dokáží odpoutat od nedokonalostí postavy, ubrat vám léta, zvýraznit obličej a podtrhnout vaši jedinečnost. Různé stuhy, květiny, třpytivé aplikace, kožešina, kšilt hovoří o tom, jaký je váš životní styl. Pokud máte rádi klobouky, stříška by neměla přesahovat šířku vašich ramen, aby vás neuzemnila. Při nošení brýlí je dobré vybrat si čepici, která nerámuje těsně obličej, protože stranice rámu tuto linii deformují. Vhodným prvkem v takovém případě může být stříška či kšilt. Sportovní typy upřednostní kšiltovky a jednoduché střihy, introverti sáhnou po neutrálních barvách, extravagantní lidé zase potřebují upoutat. Důležité je, abyste v čepici cítili přirozeně a uměli ji nosit.

Aby si vlasy i čepice zachovaly tvar

Pod čepici je třeba zvolit vhodný účes, aby vám netvořil různé hrboly, ale abyste se i po sejmutí čepice cítili příjemně. Prevencí před poletováním vlasů jsou hydratační spreje a vlasové oleje. Správným pomocníkem jsou objemové šampony, které vlasy vyztuží a tak nebudou vypadat zplihle. Častějšímu mytí vlasů se při nošení čepice nevyhnete, používejte proto výživné uklidňující šampony s pšeničnými a mléčnými proteiny, kopřivou, meduňkou a mořskými minerály. Před přílišným maštěním a lupy chrání čajovník, dostatek vitamínu B, C, zinku a selenu ve stravě.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here