Nylonové punčochy mají zajímavou historii

0
60

nylonkyKdysi byly punčochy doménou mužů – vždyť staletí nosili muži krátké kalhoty. Od počátku 20. století se však díky zkracování sukní staly doménou dám. Dnes už běžné nylonky se staly okamžitě obrovským úspěchem a ženy na ně neváhaly čekat před obchodem i celou noc.

Nylonky – novinka na světové výstavě

“Nylonky” byly tři sta pozvaným dámám představeny na světové výstavě v americkém New Yorku v roce 1939. Ženám slibovaly pevnost a zároveň jemnost jako pavučinka. Poprvé se dostaly do veřejného prodeje v americkém městě Wilmington ve státě Delaware přesně 24. října před 75 lety. Již v květnu 1940 bylo ve Spojených státech amerických prodáno okolo 5 milionů této nové a dodnes nenahraditelné části ženského šatníku.

Okamžitý hit

Největší zlom v dlouhé historii punčoch přišel v roce 1939 s vynálezem nylonového vlákna. Materiál, který zkrášlil ženské nohy, je dílem americké firmy DuPont. Z nylonového vlákna se začaly vyrábět úžasně jemné nylonky, které okamžitě nahradily dlouho nošené hedvábné punčochy. Od těch současných se lišily zadním švem a byly vyrobeny z hrubší a méně průsvitné látky. První nylonky zmizely z pultů amerických obchodů závratnou rychlostí. Ženy, kterým se nepodařilo exkluzivní novinku dostat, si údajně natíraly nohy speciálním hnědým krycím krémem a zezadu si na nohy kreslili hnědý šev. Výrobu dočasně přerušila druhá světová válka.

Čekalo se na ně celou noc

Nylonky se na pulty obchodů vrátily až v roce 1945 a jejich návrat rozpoutal davové šílenství. V New Yorku se během šesti hodin vyprodalo neuvěřitelných 50 000 párů nylonových punčoch. V americkém Pittsburghu údajně stál dav přibližně 40 000 žen celou noc před obchodem, ve kterém měly být nylonky následující den v prodeji.

Dnes jsou nylonky ještě pružnější

Až kolem roku 1948 nabídka nylonových punčoch dokázala uspokojit neutuchající poptávku. V 50. letech 20. století postupně ztratily švy, staly se elastickými a později je nahradily punčochové kalhoty.

Dnešní nylonky obohacené o lycru jsou pružnější, vyráběné v množstvích barev či vzorů a jsou stále populární u nositelek po celém světě.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here