Po jakých botách celebrity šílí?

0
272

600px-Louboutin_veryprive_roseŽenskou slabost pro boty dokážou pochopit pouze ženy. A ti, kteří svůj život zasvětili jejich tvorbě. Skuteční mistři obuvnického řemesla, kteří ženské boty nevnímají pouze jako nezbytný funkční doplněk, ale jejich výrobu povýšili na módní design a tím dali ženské chůzi zcela nový rozměr, jsou od Rogera Viviera a Manola Blahnika. Boty od Christiana Louboutina jsou pro světové hvězdy prestiž a pro obyčejné smrtelnice tajným snem.

Salvatore Ferragamo

Tento nadaný Ital propadl kouzlu ševcovského řemesla už jako devítiletý, když na první svaté přijímání vyrobil boty svým sestrám, aby ho nemuseli potupně absolvovat v dřevácích. V šestnácti se na vlastní pěst vydal do Hollywoodu, kde pro němé filmy navrhoval kovbojské holínky, římské sandály a mokasíny a později si na Hollywood Boulevard otevřel obchod, který houfně navštěvovali zvučná jména stříbrného plátna jako Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Ingrid Bergman či Sophia Loren. Dokonce začal na univerzitě v jižní Kalifornii studovat anatomii, kde se naučil, že hmotnost těla nejvíce zatěžuje klenbu. A proto se ji při výrobě svých skvostných obuvnických děl snažil co nejvíce odlehčit. Jeho nejznámějším vynálezem je klínový podpatek, vysoká plató podrážka a korkový podpatek, který vznikl v době hospodářské krize pro nedostatek materiálů.

Roger Vivier

Je považován za nejvýznamnějšího designéra bot 20. století, kterému mohou ženy děkovat za vynález jehliček. Tenký pásek oceli vložil Vivier do zúženého dřevěného a později plastového podpatku a jehličky byly na světě. Snad největší pocty se mu dostalo, když ho anglický královský dvůr požádal o návrh bot pro královnu Alžbětu II. u příležitosti její korunovace v roce 1953. Pro značku YSL navrhl legendární černé lakované lodičky se zlatou přezkou a čtyřhranným podpatkem, které zaznamenaly nečekaný úspěch. Jeho boty koupíte jen na čtyřech místech na světě – v New Yorku, Paříži, Londýně a Hongkongu.

Jimmy Choo

O tomto šikovném obuvnickém řemeslníkovi dlouhá léta nikdo nic nevěděl. Celých sedm let byl dvorním ševcem královny lidských srdcí – elegantní Lady Diany. Ale paradoxně až po její smrti zaznamenal úspěch a dostal se mezi světovou obuvnickou elitu. Nenápadného Malajce si vyhlédla rozená obchodnice Tamara Mellon, se kterou založil úspěšnou firmu, vyrábějící originální kousky pro světové celebrity. Od roku 2001 se navrhování rukodělných bot věnuje sám ve svém jediném londýnském butiku na světě Jimmy Choo Couture. V jeho výtvorech se prochází módní ikony jako Victoria Beckham, Scarlett Johanson, či Angelina Jolie. První dáma Ameriky Michelle Obama je měla na nohou při inauguraci jejího manžela prezidentem.

Christian Louboutin

Poznávacím znamením všech jeho bot je červená podrážka. A tak jako většina dobrých nápadů se rodí náhodou, červená “Louboutin podrážka” nebyla výjimkou. Před jednou ze svých módních přehlídek cítil, že jeho botám něco chybí. Nudu na černých a béžových podrážkách zahnal červeným lakem na nehty, kterým si jedna z jeho zaměstnankyň lakovala nehty. A tak je od roku 1992 červená podrážka jeho podpisem. V roce 2007 si ji nechal dokonce patentovat. Christian Louboutin se učil u Rogera Vivier a jeho klientelu tvoří bohatá smetánka zastoupena například Victorií Beckham, Penelope Cruz, či Kylie Minogue.

Manolo Blahnik

Jeho subtilní sandálky a lodičky hráli v kultovním seriálu Sex ve městě jednu z hlavních postav. Módní ikona Sarah Jessica Parker je milovala asi stejně jako svého pána Božského.  Blahnik je perfekcionista, který dodnes řeže každý podpatek na svých botách sám.  Jeho “Manolky” můžete vidět na nohou královen, princezen, hereček, ale i Marge Simpsonové. V současnosti je považován za nekorunovaného krále obuvnického designu, jehož originální boty jsou nadčasové a nepodléhají žádným módním trendům.

VIDEO: Salvatore Ferragamo | Fall Winter 2014/2015 Módní přehlídka


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here