Zajímavosti o botách

0
907

450px-Arabia_Steamboat_Museum_-_Kansas_City,_MO_-_DSC07303Každý má rád boty. Češi nejsou výjimkou. Zde je ale několik zábavných faktů, které vás možná trošičku překvapí.

První obrázky bot mají více než 15 000 let

Náčrty pravěké “módy” byly objeveny na stěnách španělských jeskyní. Zobrazují lidi se zvířecími kůžemi a kožešinami obtočenými kolem jejich nohou. Později si takovou botu lidé v pravěku vyplnili suchou trávou, která působila jako tepelný izolant.

Až do 19. století neexistovala pravá a levá bota, obě byly totožné

Z tohoto objevu vyplývá, že jednou z vlastností bot nebyl do roku 1818 komfort. První pár bot, ve kterém jste mohli rozlišit pravou a levou nohu, byl vyroben ve Philadelphii. Do té doby lidé nošením bot trpěli. Často si vyměňovali levou za pravou a naopak, aby zredukovali bolest.

Boty s ostrou špičkou byly hitem v Evropě od 11. až do 15. století

Středověk byl opravdu drsný. Boty měly ostrou špičku, ale ne takovou, jakou dnes můžete vidět na naší moderní obuvi. Špička byla extrémně ostrá a dlouhá. Inspirované byly gotickým stylem tehdejší architektury, která si oblíbila právě tento tvar na vznikajících stavbách. Špice někdy dosahovaly délky až 60 centimetrů.

Až do 18. století se nelišily dámské boty od pánských

Chudí poddaní si vybírat nemohli a nosili obuv, jakou měli k dispozici. Bohatí šlechtici a šlechtičny však měli na výběr z různých provedení. Obě pohlaví si však vybírali ze stejných modelů, které měly většinou i podpatek.

V 9. a 10. století nosili evropští princové boty ze dřeva

Dřevěné boty pocházejí z Holandska. Nizozemci žijící v zemi, kterou pomalu zatápí moře, zjistili, že se jejich kožené boty působením vody rozmočí a rychle zničí. Proto vymysleli boty ze dřeva. Dodnes jsou oblíbenou tradicí a domácí obyvatelé je občas nosí. Podle zvyku je však nosí jen mimo svůj domov, uvnitř jsou dřeváky zakázány, chodí se naboso nebo v ponožkách podobně jako u nás.

První dámské kozačky navrhla královna Viktorie

Kozačky byly vynalezeny v roce 1840 a v momentě, jak je královna Viktorie navrhla, staly se hitem. V té době byly kozačky nutností. Nosily se zejména na podpatku. Ženy si tak ve velkých a těžkých sukních chránily kotníky a chodidla před zraněním.

Boty s otevřenou špičkou jsou populární už od třicátých let 20. století

Tehdy totiž začalo přicházet do módy opalování. Útlum je postihl v šedesátých letech, ale dnes jsou opět oblíbené. Jejich popularita narůstala po 2. světové válce, kdy se nálada ve světě mírně uvolnila. Otevřená špička existovala jen ve společnosti vysokého podpatku a byla symbolem ženské přitažlivosti. Zasloužily se o to i nositelky těchto bot jako Marilyn Monroe či Betty Page.

Boty, v nichž kráčel Neil Armstrong po Měsíci, dodnes krouží vesmírem

První muž na Měsíci musel své kosmonautské holínky nechat létat ve vesmíru. Na Zemi se totiž báli, že mohou být kontaminovány nebezpečnými látkami, které se mohly nacházet na povrchu Měsíce.

Průměrná žena si koupí v průběhu svého života 469 párů bot

Studie sledovaly i jednu ze ženských zálib – nakupování bot, a tak se přišlo na toto obrovské číslo. Počítali jste i vy, kolik párů bot jste si dosud koupili? Studie také tvrdí, že v jakýkoliv moment má žena doma přibližně 19 párů bot. Co řeknete? Sedí to?

Na čínské svatbě je zvykem vyhodit jednu z nevěstiných botiček přes střechu

Namísto kytice házejí nevěsty v Číně botu. Tento zvyk má zajistit manželské štěstí novomanželům. Bota musí být červená a přehozená střechou domu novomanžele a tak udržet štěstí, lásku a harmonii.

Na maďarské svatbě by si měl ženich připít nevěstinou lodičkou

Naši maďarští sousedé od nás nejsou tak daleko, ale některé jejich zvyky jsou zcela odlišné. Například svatební přípitek. Nevěsta si s ženichem přiťukává svou elegantní skleničkou, on zas její svatební botou.

VIDEO: Sbírka bot


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here