Zajímavosti o parfémech – dámy, to jste o parfémech netušily!

0
629

Zajímavosti o parfémech...
Zajímavosti o parfémech…
Kdo dnes nemá doma alespoň jednu lahvičku s voňavým obsahem? Parfém či jeho levnější odrůdy jsou běžnou součástí zkrášlování se, a to nejen žen, ale i mužů. Přesto, že parfém již možná není takovou zajímavostí jako kdysi, pikantérií a zajímavostí, které se za ním skrývají, je stále dostatek. Víte například, proč jsou největší módní jména tak úzce spjaty s výrobou vůní?

Od módy k parfémům

Vůní jsou tu stovky, dokonce už tisíce let, ale jejich rozmach v našich končinách si na vrub připisuje Francie. Kateřina Medicejská v 16. století rozšířila trend voňavých rukaviček, kterým se dařilo natolik, že se po parfémech začali lidé ohlížet i v jiném spojení než jen s rukavičkami. Chtěli prostě vonět, být více hygieničtí a přitažliví. Netrvalo až tak dlouho a voňavé dárky začali ke svým výtvorům rozdávat krejčí, tedy předchůdci současných módních návrhářů. Propojení módy a vůní bylo na světě a když se parfémy staly samostatným zbožím, na kterém se dalo dobře vydělat, z dárků se stal žádaný zboží. Vznikaly tedy šaty a pod toutéž značkou i parfémy. Přesně tak, jak to funguje dodnes.

Proč Chanel číslo 5?

Nejznámější parfém všech dob – Chanel N°5 má původ u Coco Chanel. Co však možná nevíte je, že jeho vůní si připomínala sirotčinec, ve kterém vyrůstala, tedy vyvařování prádla, lojové mýdlo či levandule. Kombinace vůní, která se přetavila do dnes již slavného parfému, dostala číslo 5 právě proto, že prototyp s tímto pořadovým číslem byl pro známou návrhářku tím nejvoňavějším. Číslo tedy ponechala a přidala před něj své příjmení.

Živočišné vs. syntetické přísady

Pokračovala i výroba parfémů a pokud kdysi dominovaly skutečné živočišné přísady, dnes se mnohé z nich vyrábějí uměle. Proč? Protože například zisk takového pižma, které se nachází v pohlavních žlázách Kabara pižmového, často předcházelo zabití tohoto zvířete. Současné získávání živočišných přísad, které se používají již jen v nejdražších parfémech, je ošetřeno ochranou zvířat a pokutami za jejich týrání. Ze živočišných přísad známe ještě ambra, tedy extrakt ze spermií vorvaňů, který se sbírá z hladiny moří a před použitím se nechává tři roky odležet a cibet, tedy výměšek cibetek žijících v Africe a Asii.

Květiny nemohou chybět

Mezi přísadami běžně používanými do parfémů jsou výtažky květin. Tou nejpoužívanější je růže, která má téměř 20 různých vůní a její esence obsahují téměř dvě třetiny všech parfémů světa. Zajímavostí je, že do světa mužských vůní se květy dostaly až díky značce Christian Dior. Ta se nebála vůni květů nabídnout i mužům.

Zdola nahoru

Určitě jste už slyšeli, že nanášení parfémů se doporučuje na pulzující místa těla, protože se na nich vůně dokáže rozvinout. Řeč je tedy o krku, místě za uchem či zápěstích, ale ještě přesnější informací však je, že byste se měli více soustředit na partie níže na těle. Vůně totiž stoupají směrem vzhůru, takže nezapomínejte ani na kolenní jamky či paty.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here