Čím zabavit děti o prázdninách?

0
530

děti prázdninyDva měsíce prázdnin – paráda. Děti se radují, rodičům se dělají vrásky. Jak zabavit drahé andílky, aniž je budete muset poslouchat, že se strašně nudí? Každoročně řeší rodiny s dětmi stejný problém. Je nutné dobře naplánovat dovolenou a aktivity tak, aby bylo o dítě po celou dobu prázdnin dobře postaráno.  Rodiče by chtěli, ale zaměstnavatelé dělají potíže, babičky nejsou k mání nebo jsou u moře či ještě pracují.

Letní škola – tady můžeme začít

Děti se děsí, že se budou muset učit i v létě. Zbytečné obavy! Pouze se dětmi dohodněte, čím by chtěly zpestřit své dovednosti. Tak například dívky se mohou naučit vaření, sadit kytičky nebo lakovat nehty – zabrousí do tajného světa kosmetiky. Chlapce bude lákat kutilství. Ukažte jim, jak si mohou vyrobit luk, možná budou rádi chytat ryby. To důležité je, aby se děti nezalekly vašich návrhů. Vždy si dobře promyslete nějakou alternativu, která nebude nebezpečná a zároveň jim poodhalí něco nového.

Pojďme na louku

První věc je zredukování energie dětí. Čím déle sedí a koukají do prázdna, tím více začínají vymýšlet nějaké šibalství. Nejlepší proto uděláte, pokud budete většinu času trávit venku. Zatímco si dopoledne uděláte domácí povinnosti, oni si mohou hrát blízko domova. Nemusíte se o ně příliš strachovat. Je třeba dodat jim trošku volnosti a důvěry. Určete jim prostor, ve kterém se mohou pohybovat a vy můžete klidně vařit a uklízet. Odpoledne běžte s nimi ven poznávat přírodu a dejte jim rady jak se chovat v lese a co využít ve svůj prospěch. Občas se vydejte na pěší túru a někdy provětrejte kola nebo kolečkové brusle.

Smím prosit?

Stačí zapnout nějaký hudební program, vytáhnout ze skříně coolové oblečení a karaoke show může začít. Když neradi zpívají, tak zaručeně zabodujete tancem. Udělejte domácí diskotéku a nechte je i se svými kamarády vyskákat do vyčerpání.

Dobrodružná cesta

Zahrajte si na dobrodružnou cestu za ztraceným pokladem. Počkejte, pokud půjdou děti spát a rozmístěte po dvoře různé odkazy a pokyny na úkoly. Nakreslete i mapku, která je částečně provede touto neznámou džunglí. Kombinujte fyzické úkony s něčím, co potrápí jejich hlavičky. Na konci je bude čekat sladká odměna. Pokud bydlíte v bytovce, nic není ztraceno. Rozmístěte lístky v jejím okolí na takových místech, kde vám je nikdo nevezme. Pro děti bude tato hra napínavá, zajímavá a určitě si ji budou chtít zopakovat.

Fantazii se meze nekladou

Zahrajte si na nějaký oblíbený film, knihu nebo aktivitu. Pak tomu přizpůsobte všechnu vaši činnost. Pokud budete mít svět Harryho Pottera, můžete chodit s kouzelnými hůlkami a učit se kouzlit. Když se kluci inspirují Mistrovstvím světa ve fotbale, složte i s jejich kamarády národnostní týmy, které se musí propracovat do finále. Nezapomínejte na tréninky a bojové porady. Vše musí být co nejrealističtější.

Jak zabavit děti – možností je dost

Vyrazte například do kempu pod stan.  S většími dětmi jeďte na nějaký zajímavý festival, ať už kulturní nebo hudební případně navštivte nějaký hrad či zámek. Nechte svým dětem také chvíli klidu a volna a jděte na celý den k rybníku nebo na koupaliště. Mohou také někdy zůstat doma a jen tak lenošit.

A pokud budete muset jít znovu do práce, vybírejte z následujících tipů

  • Prázdniny u babičky na venkově
  • Příměstský tábor (dítě ráno dovezete na tábor, kde se o něj starají vedoucí, má zajištěn bohatý program, strava je samozřejmostí, a odpoledne si ho zase vyzvednete domů)
  • Tábor (klasický pobytový tábor na dva týdny)
  • Jazykové pobyty a letní kurzy (výuka zde probíhá formou hry)
  • Letní školy a kurzy (divadelní škola nebo něco podobného)
  • Brigáda (na tu může nastoupit dítě již od 15 let)

VIDEO: Hra na Indiány


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here