I vy patříte k rodičům, kteří si neumí poradit se záchvaty hněvu svých malých dětí? Amen, i dvouletí i tříletí drobečci se umí řádně předvádět a takto potrápit své rodiče! Zde je pár rad, které by mohly pomoci:
Jak na vztek u dětí?
– Zamyslete se nad tím, zda dítě nevyužívá své záchvaty vzteku na to, aby vás ovládalo, nebo zda to není reakce na nějaké napjaté situace v rodině. Pokud přijdete k závěru, že výbuchy hněvu by mohly být reakcí na nějaké napětí v jeho životě, zkuste udělat vše v zájmu toho, abyste mu to pomohli překonat.
– Tvařte se, že vás to nezajímá a pokračujte v práci, kterou jste začali dělat.
– Netrestejte dítě za jeho chování, ale mu domluvte, aby se přestalo předvádět.
– Přesvědčte se, zda se dítě nemůže při záchvatu vzteku poranit, nebo něco rozbít – pokud ne, záchvat vzteku ignorujte.
– Neodcházejte z pokoje od dítěte – dejte mu najevo, že ho neopustíte jen proto, že se vzteká.
– Projevujte svému dítěti hodně lásky.
– Pokud se dítě vzteká na veřejnosti, vezměte ho trochu bokem, tam, kde je ticho a pokuste se mu domluvit.
– Klekněte si k dítěti, abyste byli na jeho úrovni, jemně ho chyťte za ramena a řekněte mu, aby přestalo křičet a aby mluvilo normálním hlasem, jakým běžně mluví, protože jinak půjdete pryč.
– Pokud dítě neposlouchá a nepřestává se vztekat, je třeba s ním skutečně odejít domů (pokud jsme někde na veřejnosti), i kdyby to nebylo zrovna vhodné. Dítě si musí uvědomit, že to, co mu řeknete, myslíte naprosto vážně a že nejde o nějaké plané zastrašování.
– Netrapte se tím, co si o vás pomyslí jiní lidé. Řekněte si, že mnozí jistě chápou vaši situaci, protože prožili něco podobného se svými dětmi. Těch, co se neumí vžít do vaší kůže, si nevšímejte.
– zkuste dítě obejmout. Když přijde záchvat, vezměte ho k sobě a přitiskněte. Na některé děti to funguje, ale jiné se s rodiči perou. Pak je to k ničemu.
– Sprchu spíše ne. Někdy už nic jiného nezbude, ale některé tvrdohlavé a vzdorující děti by podle této teorie museli rodiče bít od rána do večera. “Kamarádka měla vzteklou dceru. Občas ji osprchovala studenou vodou i v oblečení. Záchvaty přešly,” poradila v internetové diskusi Jana. Lékaři ani psychologové tuhle metodu nedoporučují. Možná se dítě v daný okamžik uklidní, ale nejspíš studenou sprchu odnese nachlazením a bude se cítit poníženě.
– Klidně se omluvte, autoritu to nezničí. Ani ten nejklidnější rodič občas vztekání dětí “nevydýchá”. Někdy nám prostě ruka vylétne, zakřičíme větu, o které už v ten moment víme, že ji nemáme říkat, hodíme na zem nejoblíbenější hračku dítěte. Rodič by se měl po takových situacích určitě omluvit. Je dobré říct, jaké pocity v nás chování dítěte vyvolalo. Autorita rodiče určitě omluvou neklesne. Naopak. Když dítě vidí, že se dospělý dovede omluvit, dokáže to pak i ono.
Ať záchvat trvá, jak dlouho chce, nepodlehněte pokušení klást dítěti nerozumné požadavky nebo s ním vyjednávat, když zrovna ječí. Hlavně na veřejnosti láká snaha výstup ukončit. Nehleďte na to, co si okolí pomyslí.
Pěkné počtení na toto téma najdete také zde:
VIDEO: Jak si poradit s dětským zlobením?
Zdroj obrázku: Freeimages.com