Jak na záchvaty hněvu u dětí?

0
915

rozcileni-detiI vy patříte k rodičům, kteří si neumí poradit se záchvaty hněvu svých malých dětí? Amen, i dvouletí i tříletí drobečci se umí řádně předvádět a takto potrápit své rodiče! Zde je pár rad, které by mohly pomoci:

Jak na vztek u dětí?

– Zamyslete se nad tím, zda dítě nevyužívá své záchvaty vzteku na to, aby vás ovládalo, nebo zda to není reakce na nějaké napjaté situace v rodině. Pokud přijdete k závěru, že výbuchy hněvu by mohly být reakcí na nějaké napětí v jeho životě, zkuste udělat vše v zájmu toho, abyste mu to pomohli překonat.

– Tvařte se, že vás to nezajímá a pokračujte v práci, kterou jste začali dělat.

Netrestejte dítě za jeho chování, ale mu domluvte, aby se přestalo předvádět.

– Přesvědčte se, zda se dítě nemůže při záchvatu vzteku poranit, nebo něco rozbít – pokud ne, záchvat vzteku ignorujte.

Neodcházejte z pokoje od dítěte – dejte mu najevo, že ho neopustíte jen proto, že se vzteká.

Projevujte svému dítěti hodně lásky.

– Pokud se dítě vzteká na veřejnosti, vezměte ho trochu bokem, tam, kde je ticho a pokuste se mu domluvit.

– Klekněte si k dítěti, abyste byli na jeho úrovni, jemně ho chyťte za ramena a řekněte mu, aby přestalo křičet a aby mluvilo normálním hlasem, jakým běžně mluví, protože jinak půjdete pryč.

– Pokud dítě neposlouchá a nepřestává se vztekat, je třeba s ním skutečně odejít domů (pokud jsme někde na veřejnosti), i kdyby to nebylo zrovna vhodné. Dítě si musí uvědomit, že to, co mu řeknete, myslíte naprosto vážně a že nejde o nějaké plané zastrašování.

Netrapte se tím, co si o vás pomyslí jiní lidé. Řekněte si, že mnozí jistě chápou vaši situaci, protože prožili něco podobného se svými dětmi. Těch, co se neumí vžít do vaší kůže, si nevšímejte.

zkuste dítě obejmout. Když přijde záchvat, vezměte ho k sobě a přitiskněte. Na některé děti to funguje, ale jiné se s rodiči perou. Pak je to k ničemu.

Sprchu spíše ne. Někdy už nic jiného nezbude, ale některé tvrdohlavé a vzdorující děti by podle této teorie museli rodiče bít od rána do večera. “Kamarádka měla vzteklou dceru. Občas ji osprchovala studenou vodou i v oblečení. Záchvaty přešly,” poradila v internetové diskusi Jana. Lékaři ani psychologové tuhle metodu nedoporučují. Možná se dítě v daný okamžik uklidní, ale nejspíš studenou sprchu odnese nachlazením a bude se cítit poníženě.

Klidně se omluvte, autoritu to nezničí. Ani ten nejklidnější rodič občas vztekání dětí “nevydýchá”. Někdy nám prostě ruka vylétne, zakřičíme větu, o které už v ten moment víme, že ji nemáme říkat, hodíme na zem nejoblíbenější hračku dítěte. Rodič by se měl po takových situacích určitě omluvit. Je dobré říct, jaké pocity v nás chování dítěte vyvolalo. Autorita rodiče určitě omluvou neklesne. Naopak. Když dítě vidí, že se dospělý dovede omluvit, dokáže to pak i ono.

Ať záchvat trvá, jak dlouho chce, nepodlehněte pokušení klást dítěti nerozumné požadavky nebo s ním vyjednávat, když zrovna ječí. Hlavně na veřejnosti láká snaha výstup ukončit. Nehleďte na to, co si okolí pomyslí.

Pěkné počtení na toto téma najdete také zde:

VIDEO: Jak si poradit s dětským zlobením?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here