S prohrou se už v útlém věku setkávají i naše děti. Naučit je přijmout neúspěch není jednoduché, ale pokud jim v tom pomůžeme už teď, snadněji se s ním vyrovnají v dospělosti.
Máme rádi výhry, jenže život není jen o vítězstvích. Zklamáním se jednoduše vyhnout nedá. Důležité je přijmout je jako součást života, poučit se a jít dál. Vždyť právě cesta za úspěchem je nejeden jednou vydlážděná porážkami a zklamáními. Pokud naučíme své děti, že neúspěchy jsou přirozené a že je obrovskou chybou vzdát se bez boje, zklamání je posunou dál a jednou se nám za toto poznání poděkují.
Neumí vaše dítě prohrávat při společenských hrách?
Některé děti, kdy začnou prohrávat, tak je ovládne velký vztek, zuří, pláčou, vymlouvají se na druhé a někdy i škrábou. Doma se tato situace dá zvládnout, ale na základní škole, která neví, jak se má v těchto situacích zachovat je to problém.
“Když se dítě zlobí a rozčiluje, neměli bychom se snažit uklidnit ho. Je významné, aby dítě ze sebe dostalo hněv a negativní pocity,“ říkají psychologové. „Pro děti je do jejich dalšího života rozhodující, aby si takové emoce prožily na vlastní kůži. Není vhodné, abychom s dětmi soucítili a chlácholili jejich. Rodiče by se neměli nechat strhnout vlastními emocemi. I když je pro ně obtížné vidět, jak jejich dítě pláče a zlobí se, měli by to vydržet, protože se jim to vyplatí a v budoucnu to jejich dítě ocení.“
Rodiče se tedy musí naučit akceptovat emoce své ratolesti, vyhnout se jakýmkoli formám hněvu či nadávek
Tolerance hraje v tomto směru významnou roli. Co je ještě důležité? „Dítě by mělo mít pocit, že rodiče jsou tu pro něj a může se na ně vždy spolehnout a v případě potřeby ho podpoří. Když ustoupí největší vztek, dítě je připraveno, abychom se s ním v klidu popovídali. Je dobré vysvětlit mu, že pocity, které má, jsou správné a běžné. Později se třeba pokusit k započaté hře vrátit a dohrát ji, “doplňují psychologové.
Tyto situace můžete využít i na rozhovor a vysvětlit mu, že prohry patří k životu. Jsou důležité na to, abychom se naučili být pokornější a více se snažili. Nezapomeňte zdůraznit, že snaha je sice nezbytná, ale někdy hraje podstatnou roli i štěstí či náhoda, které se ovlivnit nedají.
Vždy dítěti vysvětlete pravidla a hrajte ve dvojici
Společenské hry jsou tedy vhodným tréninkem zvládání proher později v reálném životě. Je důležité, abyste vybrali společenskou hru, která je přiměřená věku dítěte a důkladně mu vysvětlili pravidla. Pravidla dětem dodávají pocit jistoty. Pokud se dá, je vhodné, aby děti hrály spolu s někým, protože pokud se jim nedaří, může je dotyčný povzbuzovat a dodávat pocit jistoty a odvahu. Je dobré, že v takovém případě se nepříznivé pocity z prohry rozdělují na obou a na pocit, že dítě neprohrává samo.
Mnoho rodičů nechává své děti vyhrát, aby se vyhnuli návalům hněvu a pláče. Jaký to má vliv na dítě
V první řadě jsou si děti vědomy, že je necháváme vyhrát. Jenže ony chtějí vyhrávat samy a vlastním úsilím. Jen tak se naučí vyrovnat s neúspěchy v životě. Tím, že dítěti pomáháme vyhrát, dáváme mu najevo, že by to samo nedokázalo. Toto může mít za následek ještě větší hněv a pláč dítěte. Děti pak nevěří sobě ani svým schopnostem, jsou nejisté a úzkostné. Přestávají být motivovány hrát hry, protože mají pocit, že v nich i tak neuspějí.
Šest doporučení pro rodiče
- Volte společenské hry, které jsou jednodušší a netrvají dlouho. Dítě snadněji pochopí pravidla a dokáže se dostatečně soustředit
- Někdy je lepší vybírat hry, které jsou založeny na týmové práci, a ne na rivalitě
- Je dobré, pokud vždy před zahájením hry vysvětlíte pravidla a zeptáte se, zda jim všichni rozumějí. Pravidla třeba během celé hry důsledně dodržovat, výjimky povolené nejsou
- Pokud se dítě zlobí, když se mu nedaří, nechte ho. Pokud uvidí a hlavně pocítí, že jeho emoce akceptujete, brzy se uklidní
- Během výbuchu zlosti třeba zachovat klid a počkat, dokud emoce nepřejdou. Pak se snažte, ke hře vrátit, popřípadě ji dohrát bez dítěte s ostatními účastníky
- Vždy pochvalte dítě, i pokud prohraje a oceňte, pokud se chovalo během hry čestně.
VIDEO: Děti hrají Člověče, nezlob se
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org