Jak poznáte neprůchodné slzné kanálky u dětí

0
1330

Crying_babyNeprůchodnost slzných kanálků představuje velmi častý problém zejména u novorozenců. Rodiče si ho však často nevšimnou, protože si myslí, že jejich děťátko patří mezi ty, které nepláčou nebo se pouze zlobí a proto jim netečou slzy … Tento problém proto často odhalí až lékaři, kteří vidí, že děťátko navzdory špatné náladě vůbec nepláče. Tehdy třeba co nejdříve zasáhnout, aby ucpané kanálky nezpůsobovaly později horší zdravotní komplikace.

Jde o vrozenou záležitost

Při problémech s neprůchodnými slznými kanálky jde zejména o vrozenou záležitost. Děti se v drtivé většině případů narodí s tímto problémem a bude jim třeba včas pomoci. Druhou možností je způsobení této komplikace infekcí, která postupně kanálky jako kdyby ucpala a znemožnila průtok slz. Tím však oko přichází i o možnost přirozeného čištění se. Slzy se totiž tvoří i přirozeně během spánku a díky tomu se oko zvlhčuje a vytváří se tak ochranný film. Pokud tedy dochází k zamezení této činnosti, při neléčení může dojít i k několika očním problémům počínaje záněty, problémy s viděním konče. Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje u dětí do šesti měsíců. No k tomuto problému může dojít i později, pokud se do oka zanese infekce. V tom případě je to jeden z jejích příznaků, který také může vést k podobným problémům se zrakem.

Co si tedy třeba všímat?

  • přesto, že dítě stále pláče, netečou mu slzy
  • velmi často si chytá nebo pěstičkou žmoulat oči a je při tom nervózní
  • oblast očních spojivek je silně zarudlá a zanícená
  • z očka vytéká hustý sekret a zejména po spánku je má jakoby slepené kvůli těmto výměšků
  • postupně je zanícené celé oko a vytéká z něj i hnis
  • okolí očí a samotné oko jsou neustále vlhké

Nepodceňujte to – hrozí silné záněty

Když má miminko neprůchodné kanálky, slzy se v nich jakoby hromadí. Jelikož nemají jak vyjít ven, postupně se vytváří sekret, který se pak tiskne přímo přes oko. Při neléčených stavech může začít očko postupně hnisat. Kanálky mohou být takto ucpány pouze v jednom, ale i v obou očích najednou. Pokud nedostane dítě včas potřebnou pomoc, může dojít k opakovaným silným zánětům. Je proto velmi důležité zajít už v tomto případě k lékaři, aby vyloučil nebo potvrdil i možnost tohoto problému. Opakované záněty mohou později způsobit i zhoršení zraku. Je proto opravdu důležité zasáhnout včas a vyléčit tuto nemoc pokud ještě není natolik nebezpečná.

Pomůže zákrok nebo léky?

Léčba neprůchodných slzných kanálků má svou posloupnost. Tou nejkrajnější alternativou je operace, ale většinou k ní není třeba přistoupit.

  1. V první řadě se do třetího měsíce vyčkává, zda se kanálky samy nezprůchodní. Během tohoto období musíte dětem očko masírovat a proplachovat vlažnou převařenou vodou, abyste ho zbavili nepříjemného hlenového výtoku.
  2. Pokud se tento problém sám nevyřešil, pak nastane medikamentózní léčba. Podávají se různé kapky do očí nebo mastičky, které postupně utlumí zánět a následně pomohou zprůchodnit kanálky.
  3. Třetím krokem je provedení sondáže. Prostřednictvím tenké sondy se lékař dostane do kanálku, kterým postupně prochází a ruší jednotlivé srůsty a snaží se ho zprůchodnit. Zákrok trvá krátce a dělá se jen ambulantně. Následně musí dítě užívat léky, a když nebyla sondáž dostačující, může se zopakovat.
  4. Pokud nepomohlo ani toto zprůchodnění, musí dojít k operaci, která se provádí prostřednictvím nosohltanu. Lékař se tak lépe dostane ke kanálkům a dokáže je lépe zprůchodnit.
  5. Pokud selhaly všechny možnosti, musí dojít k dlahování a modelaci kanálků. Tento případ nastává jen výjimečně a většinou tehdy, když je onemocnění dlouhodobě zanedbávané a přechází i do vyššího věku, přičemž komplikace neustupují.

VIDEO: Masáž slzných kanálků u dětí


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here