Kdy je vhodné se s dětmi bavit o sexu

0
506

USMC-12963Podle psychologů je u nás sexuální chování stále rizikovější a úroveň vzdělání v oblasti sexu výrazně nižší než v jiných vyspělých zemích. Komunikaci mezi rodiči a dětmi a také ve školách zastupuje výměna zkušeností a často velmi nepřesných informací mezi vrstevníky. Následkem je, že mladí lidé méně přemýšlejí o rizicích sexu, méně používají kondomy či antikoncepční pilulky.

Nedostatečné znalosti znamenají riziko

V současnosti se mladí lidé a děti dozvídají o sexu a sexualitě více z okolí a médií jako z domácího prostředí. Alarmující je fakt, že se v současnosti stále snižuje věková hranice, kdy mladí začínají se sexuálním životem. Pokud s dětmi nikdo otevřeně nemluví o tomto tématu, nejsou schopny získat znalosti o základech anatomie a fyziologie těla, jakož i o tom, jaké místo má sexualita v našem životě. V důsledku těchto skutečností se snižuje sexuální odpovědnost zejména u mladistvých. Sexuální výchova by přitom neměla učit základy a techniky sexuálního aktu, ale smysl a význam dobrých a zdravých partnerských vztahů.

Kdy je správný čas?

Se sexualitou bychom děti měli seznamovat od momentu, kdy si začnou uvědomovat okolní svět. Nejde však jen o samotný sexuální akt, ale zejména o vysvětlení mezilidských vztahů a základních vlastností lidského těla. Podle psychologů bychom jim toto téma měli přiblížit vždy, když se na ně zeptají a zbytečně věci nemlžit slovy “na to si ještě příliš malá”.

Tři – čtyři roky:  Dítě nastupuje do školky a začíná si uvědomovat rozdíly mezi pohlavími, tím se zvyšuje i jeho zvědavost.

Šest – deset let:  V tomto věku postupujte v komunikaci o sexu nenásilně a zároveň zvažte individuální přístup k dítěti. Je dobré, abychom vysvětlili a řekli jim o tom, jaký je rozdíl mezi pohlavími, jak se narodí miminko a že každý z nás má otce a mámu.

Jedenáct – dvanáct let:  Vhodné je říci o stavbě a funkci pohlavních orgánů, o tom, co je to menstruace a noční poluce. Vysvětlit oplodnění vajíčka, následné těhotenství a porod. Dobré je popovídat si s dítětem o některých tělesných a duševních projevech a změnách v období puberty a také o masturbaci, která k tomu patří.

Dvanáct – čtrnáct let: Je na místě vysvětlit tělesné a duševní projevy v dospělosti, přátelství, chování muže a ženy k sobě navzájem, co je to pohlavní pud a důvody sexuální zdrženlivosti. Třeba je informovat o dostupných formách ochrany a antikoncepce. Je dobré se s nimi popovídat i o pití alkoholu a sexualitě, také o užívání drog.

Nejdůležitější je otevřenost

O tématu sexu se s dětmi bavte přirozeně a upřímně. Není vhodné, abychom si vymýšleli, ani abychom odpovědi na otázky dětí nechávali na později. Tím jen způsobíme v dětské hlavičce a duši zmatek. Pokud dítěti nejprve řekneme, že ho přinesl čáp a později se ve školce dozví pravdu, bude v sobě kromě zmatku cítit i nedůvěru. Může dojít k závěru, že sex je něco špatného a může si myslet, že to není téma na otevřený rozhovor s rodiči.

Nepoužívejte zbytečně zdrobněliny či přezdívky

Správné pojmenování a otevřený rozhovor dítěti naznačují, že mluvit o sexu je přirozená věc. Při vyprávění použijte z času na čas i humor, který rozptýlí prvotní rozpaky mezi rodičem a dítětem. Pokud se dítě na něco zeptá, odpovězte mu. Pokud vidíte jeho zvědavost a zájem, opět využijte příležitost na tento typ rozhovoru. Dítě se o sexualitu začíná zajímat mnohem dříve, než umí vůbec zformulovat otázku, na kterou by se chtělo zeptat. Malí jsou zvědaví na tátu, když se spolu jdou koupat nebo chtějí například mamince pohladit bříško s miminkem, když čeká jejich sourozence. Toto jsou vhodné chvíle, kdy je dobré začít si s dětmi povídat o lidském těle, o rozmnožování a o tom, jak přicházejí děti na svět.

Naučte je říci ne

Jako rodiče se musíte někdy poprat s tématy, které jsou vám nepříjemné. Je důležité, aby dítě vědělo, kdy by se mělo cítit ohroženo a co je v sexualitě nesprávné. Samozřejmě, při vysvětlování přihlížejte na jeho věk. Podle psycholožky by dítě mělo již ve školce vědět, že má možnost říci ne a že nikdo nemá právo dotýkat se ho bez jeho souhlasu. To vše patří k sexuální výchově. Děti ve třech letech by už měly znát rozdíl mezi dobrými doteky (objetí mezi kamarády, pohlazení po zádech, po ruce) a špatnými doteky (doteky na těch částech našeho těla, které bývají běžně schované pod oblečením či plavkami). Vhodné také je, abychom si s dětmi promluvili i o nechtěných dotecích, kam patří líbání a masírování míst na jejich těle, kde jim je to nepříjemné. Je důležité, aby děti pochopily a naučily se, že jejich tělo je jejich soukromá věc a nikdo by se ho neměl dotýkat, aniž by mu k tomu dalo souhlas.

 

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here