Když je dítě příliš navázané na matku … Je to dobré nebo ne?

1
1906

dite-zavisleMožná jste právě jedna z těch maminek, které mají doma zlatíčko, co se od Vás nepohne ani na krok. Provází Vás od návštěvy toalety, koupelny prostě všude. Někdo by řekl, že Váš drobeček je prostě jen rozmazlený a můžete za to vy. Není to však pravda. Každá máma je pro své dítě tou jedinečnou, nenahraditelnou a úžasnou a čím je menší, tím mámu potřebuje více. Dítě se prostě jen potřebuje dosyta nabažit své matky, aby když přijde čas, mohlo se postavit na vlastní nohy a být samostatné. Zní to sice neuvěřitelně, ale lpění dětí má i své výhody. Představme si některé výhody:

Zdraví

Zvláštností, ale tedy faktem je, že “závislé” děti jsou více odolné vůči chorobám. Pokud je zdravé pouto mezi mámou a dítětem, tím máme na mysli, pokud dítě pláče a máma přijde k němu a snaží se přijít na to co mu je, případně co potřebuje a nenechá ho vyplakat, má dítě nižší hladiny stresových hormonů. A stres samozřejmě oslabuje imunitu. Také děti, které bývají vázány na své matky jsou většinou kojené a už jen mateřské mléko samotné dopomáhá k dobré imunitě dítěte. Vždyť ne nadarmo se říká, že matka dává dítěti život a později i základ pro zdraví.

Sebevědomí

První tři roky v životě dítěte jsou nejdůležitější. Tuto větu zaručeně zná, každá maminka. Je to opravdu pravda. To, co do pomyslného batůžku zabalíte své ratolesti právě v prvních třech letech života, tak později to určitě rozbalí a použije. A to i ty dobré věci tak i ty špatné. Jelikož vázané děti nejsou odkázány na neustálé poutavaní pozornosti vlastních rodičů, zbytečně se netrápí. Vědí totiž, že jsou milovány a cokoliv co udělají jejich rodiče, tak to zaručeně nepřehlédnou, a to i bez toho, aby je na to upozornili. Mají pocit jistoty a zároveň cítí, že pro rodiče jsou vždy na prvním místě a právě tím se stávají sebevědomé. Právě proto je tak důležité věnovat dítěti všechen svůj čas jak to jen jde. Vždyť co jsou tři roky, oproti celému životu.

Vnímavost

Další a také dost podstatnou výhodou je větší vnímavost a šikovnost u dětí. Zatímco jiné děti si hrají samy a nepotřebují ke své hře nikoho, ty vázané si samy hrát nechtějí a ani nebudou. Na první pohled to vypadá jako nevýhoda, ale zdání někdy klame a také v tomto případě je tomu tak. Dětský mozek se nejvíce vyvíjí v prvním a třetím roce života. Děti, které jsou odkázány samy na sebe, nerozvíjejí všechna nervová spojení v mozku, které postupně přestanou fungovat. Samotné IQ dítěte neurčuje vzdělanost jeho rodičů, ale míra rodičovské péče. Pokud s dítětem strávíte co nejvíce času, stimulujete jeho vývin mnohem více než všechny moderní hračky podporující rozvoj vývinu.

Poslušnost

Základ každého správného pouta mezi dítětem a rodičem tvoří důvěra. Když rodiče dítěti vyhoví a pochopí ho, když je hladové, žíznivé, když mu je zima či teplo, nebo když potřebuje náruč rodičů či suchou plenu, vybudují si u dítěte důvěru. A pokud se dítě umí bezprostředně spolehnout na rodiče v těchto věcech, bude jim věřit i tehdy, jestliže mu něco zakážou a poslechne je. Děti, kterým se dopřeje hodně lásky, jsou později velmi vnímavé, pečlivé a empatické. Nicméně děti, kteří nedostávají tolik lásky, pohlazení, vnímavé výchovy, později velmi často patří do kategorie problematických dětí.

Děti jsou naším jediným největším potěšením, jaké jsme mohli od života dostat. Vidět, jak vyrostou v úspěšné mladé lidi, je přání každého rodiče. Navzdory hektické a uspěchané době bychom jim měli věnovat tolik času, kolik opravdu potřebují. Tři roky není opravdu dlouhá doba a odplata v podobě neodolatelného úsměvu našich nejmenších je tím nejkrásnějším oceněním.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

1 COMMENT

  1. Parádní článek. :-) Máme to doma také tak, od narození se ke své dceři chovám podle své intuice….. A zda je to tak dobře ?? To se ukáže. :-)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here