Nejen pro mámy na mateřské – jak naučit dítě správně jíst?

0
770

Děti a jídlo - to je někdy boj...
Děti a jídlo – to je někdy boj…
Skoro každá maminka to zná. Běhání za vaší ratolestí s lžičkou a s nadějí, že spapá alespoň kousek. Neustálé přesvědčování a hledání záminek pouze pro jedno sousto. Nakonec si uvědomíme, že lžička i tak neskončila v ústech ale někde jinde. Jak se tomu dá vyvarovat?

Budujte návyky už od začátku!

Pokud hned od začátku ukážeme, že jíst se dá všude, dítě to hned pochopí. Bude stále v pohybu a my to už nebudeme umět zastavit. Návyk musíme u něj vybudovat už úplně na začátku. Jakmile je schopno sedět samo na vysoké židli, musí v ní opravdu sedět. Důležité je také místo. Každí přece ví, že to místo je kuchyň, tam se jídlo připravuje a tam by se mělo i konzumovat. Ukažme tedy i my sami, že je pravidlem jíst u stolu v kuchyni a nedávejme špatný příklad našim dětem. Musíme dělat to, co kážeme. Dítko musí sedět v kuchyni, ale důležitější je aby něco snědl. Máme pro vás šest jednoduchých triků, které vám zaručeně pomohou.

Zkuste najet na tato pravidla

1. Jak jsme již zmiňovali, pravidlo číslo jedna je kuchyň. Ano, pouze v kuchyni na židli. Nikdy se nedejte přesvědčit, že nyní jde jeho oblíbená pohádka a on to musí vidět.

2. Dokud dítě ještě chováte vy, dejte mu misku s jídlem a láhev s pitím na stůl. Dítě musí mít pocit, že jí přímo ze stolu, i když ještě ne úplně samo.

3. Při pojídání nesmí být žádný televizor ani tablet. Jediná věc, kterou můžete použít k uklidnění jsou dětské písničky nebo pohádky z rádia, ale nikdy ne vizuální obraz.

4. Pokud nastane situace, že dítě se začne nudit, nebude chtít dál jíst. Většinou to není proto, že již není hladové, ale proto, že se mu tam už dál nechce sedět. Tehdy je třeba ho něčím zaměstnat a dát mu do ruky nějakou hračku nebo dětskou lžičku. Začne se soustředit na tyto věci a nebude mít za potřeby utíkat někam pryč.

5. Je velmi důležité aby jednou za čas s ním někdo jedl u stolu. Dítě musí vidět, že jíst spolu je normální a určitě vás bude sledovat. Tímto způsobem se bude zdokonalovat a opakovat po vás stravovací návyky.

6. Mnoho lidí v domácnosti může být také problém. Mnoho vjemů způsobuje, že se dítě začne vrtět na židli a všechno jiné ho zajímá víc než jídlo. Při jídle musí mít klid a nikdo by kolem něj neměl běhat a rušit ho. Po čase nebude dítko tak zvědavé a nebude ho to vyrušovat. Malé děti chtějí však vidět všechno, takže je třeba se tomu i přizpůsobit.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here