Téma, zdá se nevyčerpatelné. Miminka jsou tak rozkošná a mnohdy se bojíme na ně jen sáhnout. Je možné si s takovými maličkými broučky vůbec hrát? Otázky, jak si konkrétně hrát s nejmenšími miminky, se v diskusích na různých fórech opakují. Takže pojďme na to, co všechno můžete s vašimi miminky vyzkoušet? Zejména se uvolněte, neřešte, zda umíte zpívat, zda se vhodně tváříte a zda máte doma na to dostatečný počet vhodných pomůcek. Na tyto hry budete potřebovat sami sebe a pár drobností, které doma jistě najdete.
Jak si s malými dětmi vlastně hrát?
Využívejte svůj hlas. Chyťte si děťátko tak, aby se vám mohlo dívat do očí. Můžete ho jemně pohupovat a zpívat mu při tom. Můžete mu říkat básničky či říkanky, které budete doprovázet změnami ve výrazu vaší tváře – pokývat hlavou, doširoka otevíráte oči. Uvidíte, že brzy se vás děťátko bude snažit napodobovat.
Cca v 3. měsíci
V tomto období můžete podpořit schopnost dítěte chytat předměty tím, že nad něj umístíte hračky, kterých se bude chtít dotknout. Nemusíte kupovat drahé hrazdičky, někdy postačí i natažená šňůra a na ní pověšené hračky nebo foto stativ.
Mezi 3. – 4. měsícem
Když děti mezi 3. – 4. měsícem zdokonalí úchop a svou schopnost chytit do ručky hračku, můžete si hrát tak, že nějakou hračku zavěsíte na šňůrce např. na kliku na okně. Vezmete děťátko na ruce, přistoupíte k hračce, a když se dítě za ní začne natahovat – uděláte mírný krok vzad. Můžete tento krok provázet slůvky “nechytíš mě, nechytíš”. Dítě rychle pochopí, že jde o hru a obvykle reaguje smíchem. Samozřejmě, pokud byste viděli, že děťátko reaguje jinak a je smutné, ve hře nepokračujte.
Dejte přednost látkovým hračkám
Co se hraček týče, dejte přednost látkovým hračkám, dřevěným hračkám bez nezdravých nátěrů nebo lehkému chrastítku s tenkým okrajem, aby ho dítě mohlo snáze chytit. Velmi fajn jsou také háčkované hračky, látkové nebo omyvatelné knížky. Nedávejte dítěti najednou spoustu hraček. Postačí dvě, které budete obměňovat.
Zacvičte si na míči
Na míč si můžete sednout vy sami a vzít dítě na ruce. Pak se pohupujte v rytmu nějaké říkanky, či písničky. Na míč můžete položit i děťátko tak, aby leželo na bříšku. Vy mu rukou jemně přidržujte zádíčka a koulíte ho jemně na míči dopředu a dozadu, doleva a doprava.
Udělejte si malou gymnastiku
Položte děťátko na postel, či na jinou podložku na zádíčka, sedněte si proti němu. Chyťte jeho nožičky a pokrčte mu je v kolínkách a zpět zase narovnejte. Můžete při tom mluvit říkanku: “já jsem malá beruška, co pokrčí kolínka”.
Tančete s děťátkem
Pouštějte si různé druhy hudby, beze slov, se slovy. Vezměte děťátko na ruce a v rytmu hudby s ním tančete. Dítě poznává rytmus a ve vašem náručí se trénuje jeho rovnovážné centrum.
Tleskání
Stará dobrá klasika – učte děťátko tleskat. Ano, klasické paci paci pacičky. Nejprve si dejte vy ruce na ruce děťátka a tleskejte vy. Čím bude děťátko starší, bude pro něj jednodušší tleskat a ťapat i samo.
Zahrajte se s kuchyňskou chňapkou
Někdy samotná chňapka dítě rozesměje. Můžete ho s ní také hladit, chytat za ruku, nosík a za vlásky. Můžete zkusit chňapku nahřát nebo naopak dát do lednice, aby dítě vyzkoušelo různé podněty. Buďte však při tom opatrní.
Hrajte si s papírem
Se starším dítětem, které např. už sedí, kolem 8. měsíce, si můžete hrát s papírem. Dejte mu čistý papír – ať ho trhá, krčí … jen ať ho nepapá – i když to jistě bude chtít vyzkoušet. Buďte při něm a ukazujte mu, co se s papírem dá udělat. Jak se dá zažmoulat do kulky, jak se dá trhat na proužky. Jak máte, použijte i různé druhy a kvality papíru. Pro dítě je to velký senzorický zážitek.
VIDEO: Jak cvičit s miminkem
Zdroj obrázku: istockphoto.com