Škytavka a novorozenecká žloutenka

0
509

matka-novorozenecNovorozenecká žloutenka jak již z názvu vyplývá, postihuje především novorozence, většinou v období jednoho týdne od narození. Tedy pokud jste čerstvá maminka a zpozorujete, že barva pokožky vašeho dítěte má mírně žluté zbarvení, není důvod k panice. Pravděpodobně jde právě o novorozeneckou žloutenku odborně nazývanou novorozenecký ikterus.

Průběh žloutenky

Tato nemoc postihuje přibližně každé druhé narozené dítě. Z toho vyplývá, že v případě, že se objeví příznaky, není žádný důvod k panice. Jelikož nemoc postihuje přibližně 50% novorozenců, není to nic zvláštního a opravdu se není čeho bát. U většiny dětí tato nemoc zmizí přibližně do jednoho týdne. Trochu déle může novorozenecká žloutenka trvat u předčasně narozených dětí. Ovšem ne jen u předčasně narozených dětí, ale i u těch, které se narodily ve správném termínu, může novorozenecká žloutenka trvat déle. Dokonce v některých případech až několik měsíců. Například zvýšené hodnoty bilirubinu v sedmém měsíci po narození jsou také běžné.

Příčiny

Nástup nemoci je způsoben rychlejším odumíráním červených krvinek plodu, z nichž následně vzniká bilirubin. Právě tento bilirubin způsobuje žluté zbarvení pokožky. Hodnoty bilirubinu je třeba sledovat u novorozenců. Na základě těchto hodnot můžete zjistit, zda dítě má novorozeneckou žloutenku a pokud ano, tak jak silnou. Jako u každé nemoci i zde existují metody jako novorozenecké žloutence předejít respektive alespoň zjemnit její sílu. Nejlepší prevencí je správné kojení.

Rizika

Největším rizikem u novorozenecké žloutenky je podcenění situace. Problém je, že příznaky jsou podobné jako při normální žloutence, která však je pro dítě velmi nebezpečná. Jak je možné rozlišit novorozeneckou žloutenku od té klasické? Na první pohled to je jednoduché. Normální žloutenka se projevuje výraznějším zbarvením pokožky do žluta. Je třeba si však uvědomit, že rodič nemá možnost porovnávat dvě děti, ale má jen to jedno a tak pouhým okem je opravdu těžké rozeznat silnou novorozeneckou žloutenku od té normální. Právě proto je třeba sledovat hodnoty bilirubinu, tedy látky, která způsobuje žluté zabarvení. V případě pochybností je samozřejmě lepší navštívit doktora, který bez problémů dokáže tyto dvě nemoci odlišit a navrhne optimální léčbu, která vašemu malému dítěti pomůže.

Léčba novorozenecké žloutenky

Otázkou je jak novorozeneckou žloutenku vyléčit? První a nejjednodušší možnost je vystavovat dítě dennímu světlu, nedoporučuje se však dítě vystavit přímému slunci. Tato metoda je účinná především při méně závažné formě onemocnění. Při vážnějších onemocněních je třeba nasadit léky a při nejsilnějších formách novorozenecké žloutenky je nutná krevní transfuze.

Škytavka novorozence je neškodná

Dalším drobným neduhem u novorozenců je škytání. Škytavka není nic, co by někdo neznal. I když je stav, kdy se dospělému člověku škytá poměrně nepříjemný a dokonce umí někdy silně vyčerpat, u novorozenců je škytavka zcela normální. Během prvních měsíců po narození si mohou být rodiče jistí, že jejich dítě bude škytat a mnoho žen ví, že ke škytavce dochází již v děloze. Někteří vědci dokonce tvrdí, že první škytavka se může u dítěte vyskytnout už v šestém týdnu prenatálního vývoje.

Důvody škytání

Novorozenec má většinou tendenci škytat po kojení, nebo když ho něco zaujme, případně rozruší. Rodiče by rozhodně neměli být takovým něčím znepokojeni, protože jde o věc zcela normální. Příčiny novorozenecké škytavya a její častého opakování ještě nejsou zcela objasněny a názory na ni se mezi odborníky liší, i když mnoho z nich se shoduje na tom, že její důvodem jsou ne zcela vyvinuty vnitřní orgány a svaly, které ještě i po narození procházejí vývojem. Odpovědná za škytavku je především bránice, jejíž nepravidelné stahy jsou příčinou škytání i u dospělých. Pokračující vývoj dítěte po narození následně vede ke snížení počtu a intenzity škytání.

Netřeba se obávat

Škytavka tedy patří k životu novorozence stejně, jako k němu patří spánek. Rodiče by si měli uvědomit, že škytavka novorozence nijak neobtěžuje a že oni jediní jsou ti, které může vyčerpat. Proto by se jí neměli nadměrně zatěžovat a měli by ji brát s trpělivostí a přistupovat k ní jako ke zcela přirozené věci, která časem pomine.

VIDEO: Novorozenecká škytavka


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here