Hádky patří k životu …

0
656

hadkyDříve či později se to stane v každém vztahu dvou lidí. Hádka prostě patří k životu a i přesto, že se to v té chvíli nezdá, může i ostřejší výměna názorů posunout váš vztah o něco dál. Takové hádce se nevyhnou ani dvojice, které navenek působí jako ideální pár z filmu. Samozřejmě, že existují i ​​hádky, které mohou poškodit vztah, ba dokonce úplně zničit. No při každé hádce je třeba se zaměřit na určitou strategii, která vám pomůže při výměně názorů.

Zůstaňte v klidu a neodbočujte od tématu

To, že jste se spolu poprvé pohádali, neznamená žádnou pohromu. Hádka prostě občas vznikne ze situace, ale není to známka selhání ani začátku ukončení vztahu. Vlastně by to bylo i trochu divné, kdybyste s partnerem se vším a za všech okolností bezvýhradně souhlasili. Takže výměna názorů přirozená věc, přičemž nemusíte panikařit. Všimli jste si, kolik hádek nad jedním problémem přeroste na výměnu názorů na deset dalších věcí, které se staly už dávno? Tak tomu se snažte za každou cenu vyhnout.  

Poslechněte se

Možná jste v dané chvíli stoprocentně přesvědčena, že pravda je na vaší straně, ale i přesto dejte partnerovi možnost vysvětlit úhel jeho pohledu. Pak mu řekněte váš názor a snažte se o tom komunikovat. Vyhněte se však překřikování, jinak vás nebude partner brát vážně. A to je v začátcích vztahu velmi důležité.

Problém vždy vyřešte, jinak se znásobí

Nezapomínejte však daný problém vždy vyřešit, protože pokud k dořešení problému nedojde, věřte, že dříve nebo později vyplave znovu na povrch, a však v mnohem větších rozměrech. V některých případech už pak může být zcela neřešitelný. Hádky řešte pouze s klidnou hlavou. Vyřešíte tak mnohem více než v prvotní fázi, kdy přes vztek ani nevidíte. Stejně se nesnažte vyřešit, který z vás má pravdu. Neřešte vaše problémy s přáteli, neptejte se jich, co si o vašem problému myslí. Snažte se vyřešit váš problém jen mezi čtyřma očima. Cílem vaší partnerské hádky by totiž nemělo být vítězství jednoho z vás, ale společná dohoda.

Příčinou partnerských hádek může být cokoliv

Může se jednat nejen o naprosté banality, ale i o problémy většího rozměru. Mezi nejčastější příčiny hádek patří to, že se partneři navzájem neposlouchají. Dalšími velmi častými problémy, které evokují hádky, jsou finanční problémy – dluhy, zbytečné utrácení jednoho z partnerů nebo naopak přílišné šetření peněz. Partneři se hádají i kvůli tomu, že si v domácnosti nepomáhají, kvůli řízení v autě, kvůli tomu, kdo se bude na jaký televizní program večer dívat, kvůli výchově dětí, kvůli zaměstnání nebo kvůli tomu, že si dostatečně neprojevují city. Mezi další příčiny hádek patří i to, že chceme, aby nás partner za každou cenu pochopil, snažíme se přitáhnout partnerovu pozornost hádkou nebo se hádáme ze strachu, abychom o svého partnera nepřišli.

Partnerské hádky jsou ve fungujícím vztahu zcela běžné

Hádka většinou končí výměnou názorů a trvá maximálně jeden večer, pak si partneři znovu padnou do náručí a situace ve vztahu se znovu uklidní. Horší situace nastává v případě, když se partneři hádají neustále a v podstatě zbytečně kvůli všemu, co jim jen napadne. Takové hádky pak končí v lepším případě ostrou výměnou názorů, odchodem jednoho z partnerů z bytu nebo domu, plácnutím dveřmi, házením předmětů nebo několikadenním mlčením.

Cílem každé hádky je odstranění “dusna” a napětí

Partneři by si během hádky měli vyjasnit pozice, vysvětlit si navzájem nepříjemné věci a dohodnout se na dalším postupu. Každá taková drobná hádka, při které dojde k tomu, že se partneři dohodnou na společném řešení daného problému, může partnerský vztah upevnit. Když jste už situaci vyřešili a uklidnili jste se, víc se k tomu již nevracejte. Můžete si z hádky odnést řady nepříjemných pocitů, ale rozhodně se to nezlepší, pokud se v ní budete i nadále snažit “pitvat” a neustále ji partnerovi připomínat. Cílem správné hádky je ponaučení.

VIDEO: Proč nekritizovat muže

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Michal Zacharzewski

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here