1. Nikam nespěchejme
V první řadě nikam nespěchejme. Důležité je, aby se vše pořádně zahojilo – vždyť když si uvědomíte, kudy musel ten malý mrňous projít, je jasné, že to potrvá nějaký čas. Rozhodně bychom se neměli o sex pokoušet dříve než měsíc po porodu, optimálně až po šestinedělí – a to je jedno, jestli jsme rodily císařským řezem nebo přirozeně. V každém případě předtím než se o něco pokusíme, navštivme gynekologa, kteří zhodnotí náš stav a pořadí. Důležité je, aby se před naším prvním poporodním kontaktem s partnerem uzavřeli všechny tržné rány a ranky. Navíc “požehnání” od lékaře přispěje k naší psychické pohodě. Připravte se však na to, že to nebude úplně jako předtím. Některé ženy mají problém s bolestivostí nebo slabou lubrikací, některé hlubší vniknutí vůbec nesnesou. Proto opatrně a s citem.
2. Pod tlakem určitě ne!
Muži někdy neumí vydržet a jsou nervózní z toho, že jejich partnerka není sexuálně aktivní. Možná vy sama máte pocit, že všechny maminky kolem, které rodily s vámi jsou už určitě sexuálně aktivní, jen vy jste nemožná. Pokud se cítíte pod tlakem, určitě to nedělejte. Muž musí pochopit, že po porodu to chvíli potrvá, než bude žena opět připravena. Kromě toho, existují i jiné možnosti sexuálního uspokojení jako přímý pohlavní styk – a můžete je vyzkoušet oba, masturbace, orální sex jsou v tomto období podstatně lepším řešením než vniknutí – a to nejen pokud jde o uspokojení muže, ale také pokud jde o uspokojení ženy. Takže uvolněte se, většina maminek na sex po porodu ani nepomyslí, a to nejen během prvních týdnů, ale i měsíců!
3. Dejte se do pohody
Když chcete, aby váš sexuální životklapal jako kdysi, musíte se nejprve sama dát do pořádku. Zrelaxovat, zahojit se, seznámit se se svým změněným tělem a přijmout jej. Velmi nám v tomto může pomoci koupel v příjemné teplé voňavé vodě, masáž a chvilka pro sebe. Je to sice těžké zrealizovat, ale pokud máte někoho z rodiny, kdo by vám s maličkým pomohl, určitě si odtrhněte pro sebe alespoň hodinku. Pomocí horké vody můžeme zjistit novou příjemnou citlivost intimních míst – tak, kde jsme dosud nic speciálně nepociťovaly. Změna však mohla nastat a zřejmě i nastala i v našem sexappealu. U žen po porodu a speciálně u těch, které kojí libido dost výrazně klesá. Je třeba si však spolu s partnerem opět najít cestu i ke společným intimnostem.
4. My jsme ok, ale on ne?
I to se stává. Mnozí tatínkové, zejména ti, kteří byli při porodu a všechno viděli mají větší trauma než ženy. Pokud vidíme, že náš partner oddaluje opětovné sexuální sblížení, promluvme si s ním. Může z toho totiž vzniknout nemalý problém. Pokud má strach a nechuť milovat se, či dokonce až paranoiu, zajděte za sexuologem. Nemáte se čeho obávat, ani za co stydět, podobných případů je mnoho.
VIDEO: Sex po porodu – jak na něj?
Zdroj obrázku: Freimages.com