Kde se poděla naše láska

0
825

kde se poděla láska

Zajisté to mnohé znáte – nejprve láska jako hrom, stav zamilovanosti, projevy náklonnosti, jeden pro druhého byste udělali i nemožné. Pokud by se dalo, tak byste přenesli i hory. Po odstupu času zjistíte, že váš přítel už není tím, kým byl dříve. Už vás nezahrnuje projevy laskavosti, nezajímá se o společné aktivity ani plány, uzavírá se sám do sebe, tráví čas zavřený mezi čtyřmi stěnami, neiniciuje sex, v jednom kuse ťuká do mobilu nebo prohlíží webové stránky, potají telefonuje … Když se ho zeptáte kam jde , stručně odpoví “do práce”, “na služebku” nebo “s kamarády na pivo”. Vy však z jeho odpovědí cítíte mrazení na celém těle a tušíte, že za jeho strohou odpovědí a udržováním si odstupu se skrývá cosi víc. Chcete zjistit, co to je.

I Ilona prošla podobnou situací

S manželem před rokem oslavili  7.výročí svatby. O pár měsíců později po pozorném sledování svého partnera přicházela na skutečnosti, které jí změnily celý život.

“Milovali jsme se. Tedy, alespoň on to tvrdil, že mě miluje nejvíc na světě. Po dvou porodech jsme konečně zažili žít, protože jak víte, péče o děti není jednoduchá záležitost a vytváří se velmi málo prostoru pro manžele a jejich společný život. Jeden den manžel přišel pozdě z práce, kde pracoval jako IT specialista. Když jsem se ho zeptala, kde byl, tak aniž by se na mě podíval, políbil mě a odvětil ´měli jsme hodně práce´. Začala jsem něco tušit. Navzdory tomuto pocitu jsem fungovala dál. Opakovalo se to víckrát, ale nepřikládala jsem tomu vysokou míru, věděla jsem, že má v práci shon a stres a nechtěla jsem mu přikládat ještě i mé obavy.“

Po půl roce se Iloniny obavy opravdu potvrdily

Stalo se to nejhorší, co v životě může milující partner zažít. Zjistila, že jí je manžel nevěrný.

“Leželi jsme spolu v posteli a já jsem mu říkala, jak mě mrzí, že už delší dobu spolu nemluvíme, že se mi nesvěřuje s tím, jak se mu daří a přestal se zajímat o společné trávení času.  Snažila jsem se mu zajet pod pyžamo, ale on mi prudce odtáhl ruku ´teď ne´. To se mě už opravdu dotklo a začala jsem křičet. Říkala jsem mu o tom, že se mnou nechce spát, chci vědět, co se mezi námi děje. On se postavil z postele, vzal si peřiny a odešel spát na gauč do obýváku. Mně zbyly jen oči pro pláč. Cítila jsem se nepotřebná, nechtěná, neatraktivní, odmítnuta a zoufalá. Pořád jsem si opakovala jen jednu větu – ´můj muž mě už nechce.´”

Ilona čekala

Přestala na manžela tlačit, snažila se dělat věci tak jako dosud. Věděla, že pokud dělá chybu on, tak se má ozvat jako první. Vždy jim to tak fungovalo. I přes tuto toleranci neustále myslela na to, že o něj asi přišla. Něco ji nutilo zjistit, co se stalo s jejím manželstvím.

“V takových situacích je třeba si uvědomit, jestli to opravdu chcete zjistit i když vám váš tzv. šestý smysl – intuice říká, že to nebude nic dobrého. Možná vám to odhalení změní dosavadní život. Měli byste si položit otázku, jestli jste na to připravena?” Někdy máme pocit, že nás pohání něco víc za snahou zjistit, co se děje i přesto, že tušíme, že to je špatné.  “Jednou večer jsem připravila večeři, ať se společně najíme. Přišel něco po deváté, obvykle chodil z práce o půl šesté. V ruce držel kytici bílých růží, klekl si a řekl: ´Zradil jsem tebe i sebe. Podvedl jsem tě. Vím, že to asi už nenapravím, ale věř mi, nechtěl jsem to takhle.´ V očích měl výraz chlapce, který lhal mámě o špatné známce ze školy. Navíc se mu po líci kutálely slzy. Nevěděla jsem, co dělat, potvrdilo se mi to, co jsem si myslela. Dostala jsem od něj to, co jsem chtěla. Věděla jsem, že to udělal, chtěla jsem jen, aby mi to řekl sám.”

Pátráme, pozorujeme a najednou zjistíme, že nás náš milovaný podvádí

Ano, spí s jinou ženou. Jeho výlety nemají nic společného s kamarády, jeho prodlužování pracovní doby a údajný tlak v práci byl jen zástěrkou. Našli jste SMS-ky, rtěnku na košili, vlasy, které nepatří vám. Co teď?

“V hlavě mi proběhlo, že ho asi zabiju. Vynořovaly se mi otázky, jak to mohl udělat mně i dětem, jak mohl být takový slaboch! Stála jsem tam tiše a přemýšlela jsem. Vyřeší vše křik, hádka, odchod z domu, rozchod nebo rozvod? Na jedné straně chcete vědět, kdo se stal za vás náhradou, jak se jmenuje, jak vypadá.  Ok, dejme tomu, že to zjistíte. Jste spokojená? Už se vám ulevilo a víte, co budete dělat? Ne. Určitě nevíte. Právě vás zaplavila vlna nepoznaných citů, možná pomůže uvědomění si, že se to opravdu stalo. Vy jste zůstala podvedená, stalo se to vám, která si zakládáte na věrnosti, oddanosti a důvěře v partnerství. Jen jsem tam stála a na jediné, na co jsem se zmohla bylo – ´udělal si obrovskou chybu. Cením si, že jsi se přiznal, ale tím to nekončí. Zradil jsi mou důvěru, kterou jsem do tebe vkládala. Nevím, co mám dělat. Teď chci, aby sis vzal věci a odešel k mámě.´“

Mnohé se v podobné situaci cítí stejně jako Ilona

Ztracené, oklamány, opuštěné. Jste ochotna odpustit? Otřáslo to základy vašeho vztahu, ale nevíte, jestli to partnera mrzí. Dá se ztracená důvěra ještě obnovit? Jsme dva typy lidí – ti, kteří odpustí, ale nezapomenou a ti, kteří odpustí a opustí. Existuje zde jednoznačná správná volba? Asi ne. Každá jsme jiná, každá cítíme a myslíme jinak. V zásadě máme jedno společné – bojíme se posunout dále a začít sama znovu. A ještě jedna věc – nikdy nezapomínejme na to, co nám říká naše intuice.

VIDEO: Jak zlepšit vztah s partnerem

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here