Jak udělat ten nejlepší první dojem?

0
773

Jak udělat první dojem?
Jak udělat první dojem?
Věděli jste, že prvnímu dojmu stačí prvních sedm sekund setkání? Člověk si ho vytváří na základě vnímání úsměvu, stisku ruky, vůně, vzhledu, držení těla či oblečení druhého člověka. Jeho záludností je, že v nás může přetrvávat roky, a proto má význam dát si na něj pozor. Ačkoliv první dojem bývá označován jako jedna z nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při hodnocení druhých, hraje důležitou roli při setkání partnerů, kteří spolu komunikují poprvé, například při výběrovém pohovoru, obchodním jednání či rande. Takže zásadní otázka zní: Jak udělat dobrý, lepší, nejlepší první dojem?

Zapamatovat si jméno

Důležitým pravidlem pozitivního kontaktu je zapamatovat si jméno každého nového člověka, který vám byl představen. Pokud si nemůžete vzpomenout na jméno dotyčného při dalším setkání, dáváte tak najevo, že vás nezaujal, což není nejlepším startem ke komunikaci.

Úsměv a podání ruky s pohledem do očí

Při vytváření prvního dojmu je klíčovým faktorem řeč těla. Nenásilný pohled do očí, otevřený postoj, držení těla, příjemná mimika, nenásilná gestikulace, to vše vytváří půdu pro vytvoření pozitivního prvního dojmu. Nezapomínejte, že prvními dvěma kroky, kterými poskytujete o sobě úvodní informace, jsou příjemný úsměv a pevný stisk při podávání ruky, s pohledem do očí partnera při vzájemné komunikaci.

Přijít včas

Ještě před tím, než dáte příležitost jiným lidem vytvořit si o vás první dojem, zabodovat můžete tím, že přijdete včas. Tím, že budete mít zpoždění, si vytvoříte špatný dojem u lidí ještě před tím, než vás potkají, což není zrovna dobrý start. Chodit včas totiž znamená, že si ceníte čas druhých a že svůj čas si umíte dobře organizovat.

Zlepšete si neverbální komunikaci

Řeč těla je nejdůležitější částí chování směřujícího k vytvoření pozitivního prvního dojmu. Vzpřímené držení těla, hlava nahoře a pohled do očí – to je základní informace o tom, že jste si jistá sama sebou. Uvědomujte si svou mimiku, chůzi, pohyby rukou při chůzi, tak i během rozhovoru. Dbejte na to, abyste druhým lidem nevstupovaly do jejich intimní zóny.

Dbát na oblečení a čistotu

Určitě znáte to, že šaty dělají člověka. I když je povrchní vytvářet si názor na druhého člověka přes jeho oblečení, při vytváření prvního dojmu se jednoduše nevyhneme tomu, že nám padne do oka, jak je člověk oblečený a zda je upraven. Proto je důležité dbát na výběr oblečení hlavně při formálnějších situacích, jako je pohovor do práce, první den v práci, návštěva divadla apod. Ještě důležitější ale je, ať je již váš styl oblékání jakýkoliv, abyste byli vždy čistý, upravený a voňavý.

Pozor na detaily

Komunikovat s někým s tmavými či zrcadlovými brýlemi na nose je absolutním faux-pas. Ty totiž automaticky vyvolávají negativní dojem, pocit ohrožení, nepřístupnosti a považují se za netaktní. Také pokud budete mít během komunikace s druhým člověkem ruce v kapsách, nepočítejte s tím, že zabodujete. Seznamujete se s někým a během toho žvýkáte žvýkačku? Odečtěte si alespoň sto bodů. Máte své zažité zlozvyky, které nedokážete ovládnout (kousání nehtů, koukání se na hodinky, …)? Musíte na nich zapracovat, protože vám zbytečně ubírají na pozitivním hodnocení. Dbejte na detaily!

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here