Toužíte po pejskovi? Pes z útulku, z inzerátu nebo od chovatele?

0
601

Polski_Owczarek_PodhalanskiTrávit volný čas se dá mnoha způsoby, a pokud právě prožíváte dny samoty a beznaděje, doporučujeme koupit nejvěrnějšího přítele člověka – psa. V zásadě máme tyto možnosti jak si pořídit pejska. Buď skočíme k chovateli, do útulku nebo si ho koupíme na inzerát či od nějakého známého.

Pes z chovatelské stanice

První možnost je koupit si pejska od chovatele. Co znamená pejska s PP (průkaz původu). Jedná se o konkrétní plemeno a výhodou je, že když pejsek vyroste, bude splňovat pohledově a i povahové vlastnosti svého plemene. Navíc kvalitní chovatelské stanice ti rádi pomohou a poradí při výchově tvého chlupáče. Cena se ti může zdát v některých případech o trochu vyšší, ale když si to porovnáme s celkovými náklady na život pejska a hlavně s výhodami, které koupě od chovatele přináší tak je zanedbatelná.

Výhoda nákupu pejska v chovatelských stanicích

Kromě zmíněných výhod, má to výhody i na fyzické i psychické stránce psa. Chovatelé vylučují z chovu psi, které mají nějaké psychické nebo fyzické problémy a tím pádem se výskyt těchto problémů minimalizuje. Přesto jsou onemocnění, jež se u některých plemen vyskytují častěji, a proto se na ně dělají před prodejem vyšetření, abyste měli jistotu, že si kupujete zdravého pejska. Dalším velmi důležitým faktorem je socializace.  U psů jsou první měsíce nejdůležitějším obdobím života. Vytvářejí si vztah s lidmi, zvířaty a s celým svým okolím. Důležité tedy je aby vše dopadlo dobře a pejsek byl socializovaný od narození správně. A proto, kdo se o pejska v tomto období postará lépe než zkušený chovatel?

Pes z útulku

Útulky jsou díky nezodpovědným lidem a množitelům přeplněné. Takže pokud nepotřebuješ pejska na chov a ani nevyhledáváte pejska s určitými specifickými vlastnostmi, případně hledáš staršího pejska, se kterým již není až tak mnoho starostí, tak ti pejska z útulku vřele doporučujeme. V útulku se převážně nacházejí kříženci nebo pejsci podobní nějakému plemeni, tedy bez průkazu původu. U štěňat se tedy nedají přesně určit, jaké bude mít pejsek vlastnosti, když vyroste. Ale dospělé pejsky, co jsou již v útulku déle, zaměstnanci útulku dobře znají a určitě ti při výběru poradí.

Pes z inzerátu

Pokud se jedná o inzeráty chovatelských stanic tak na tom není samozřejmě nic špatného, ​​ale většinou se jedná o tzv. množitele.  Množitel může být člověk, který o psech ani nic neví a je tedy množitel i z nevědomosti. A na rozdíl od chovatelských stanic neposkytují všechny služby a výhody, o kterých jsme si výše psali.

Nejhorší případ je množitel – podnikatel

Tady to již ve většině případů zachází do týrání zvířat. Tito lidé se zabývají množením – velkovýrobou, co nejvíce štěňátek, za co nejnižší náklady. Většinou se tedy jedná o nejrozšířenější plemena. Tito lidé využívají na prodej v největší míře inzerci. Kromě toho že tito pejsci vyrůstají v otřesných podmínkách, mají většinou různá onemocnění. A nejhorší je na tom fenka, ze které dělají fabriku na štěňátka. Samozřejmě že i tito pejsci jsou pouze pejsci a za nic nemohou. Ale třeba si uvědomit, že pokud budou mít lidé o tato zvířátka zájem, tak do té doby budou trpět a útulky budou přeplněné.

Kupujte pejska s rozmyslem

Nicméně před tím, než se někde pro pejska vydáte, třeba si promyslet jaký pejsek je pro tebe vhodný, abyste spolu žili v harmonii. Bude pro tebe lepší starší pejsek nebo zvládneš i štěňátko? Víš, co všechno péče o štěňátko obnáší? Bude pro tebe vhodnější fenka či pes? Potřebuješ pejska na hlídání nebo na mazlení? Bude žít i s jinými zvířátky? Většinu času bude trávit v domě, v bytě nebo na dvoře? Těch otázek které by sis měl před koupí psa promyslet je dost hodně.

VIDEO: Jak naučit štěňátko ´sedni´


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here