Víte, co je to čepčení?

0
1515

mqdefaultTradičních zvyků a obřadů spojených se svatbou známe velmi mnoho. A množství z nich pochází ještě z předkřesťanské doby, kdy měli hluboký smysl a symbolický charakter. Některé známe v malých obměnách v každém koutě Česka, jiné jsou chloubou pouze některých regionů. A pak známe zvyky, které přebíráme z jiných kultur. V dnešním světě existuje mnoho párů, které po tradiční svatbě netouží. Ale stále je i mnoho těch, kteří si zvyky ctí a chtějí mít svůj velký den opředen tradicemi. Tyto mohou slavnost oživit a dodat jí tu správnou atmosféru. Pokud patříte mezi ně, zde je malý přehled Vašich možností.

Rozsypávání květin

Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu k sňatku a rozhazují kolem květiny. Toto je původem pohanský zvyk. Květiny měly přilákat bohyni plodnosti a zajistit mladému páru velkou rodinu.

Rýže

Aby měli novomanželé hodně potomků, jsou po obřadu zasypání rýží (v jiných zemích oříšky, rozinkami nebo bonbony). Existuje víra, že tyto plodiny zvyšují plodnost mladého páru. Tento rituál se objevil již u původních Indoevropanů.

Družička

Jsou to svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam – duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček.

Přenášení přes práh

Ženich přenáší nevěstu přes práh v mnoha zemích světa, aby ji ochránil před zlými duchy, kteří sídlí pod prahem a hlídají dům. Už v antickém Římě se klopýtnout o práh považovalo za špatné znamení. Ve svatebním rituálu Slovanů bylo zvykem, že novomanželé překračovali práh společně, což se chápalo jako znak začínajícího společného života.

Rozbíjení talířů

Tento zvyk má kořeny hned ve dvou tradicích – že střepy přinášejí štěstí a že novomanželé prokazují vůli spolupracovat při řešení problémů a jejich manželství tak bude harmonické a trvanlivé.

Společné pojídání polévky

Pojídání polévky z jednoho talíře je také rozšířené dodnes. Symbolizuje společný život a majetek, ze kterého bude třeba brát si také dávat stejným dílem. Druhým symbolem je spolupráce a ochota pomáhat si.

A je tady čepčení

Tento úkon pramení ze slovanské tradice a je silně vžitý zejména na Slovensku. Při začepčení se sejme vínek z hlavy nevěsty s otázkou, zda dovolí vínek sejmout, nebo zvolí raději hlávku stít. Vínek dnes nahrazuje závoj, nebo květiny ve vlasech nevěsty. Po odepnutí “vínku” se dává nevěstě na hlavu čepec a “vínek” nevěsta hází za sebe (symbolicky se vzdává svobody) mezi svobodné dívky. Ta, která ho chytí, by se měla vdávat jako další. Čepčení v minulosti dělaly starší ženy z nevěstiny rodiny. Dnes tuto úlohu přebírají folklorní soubory a tento akt se stává příjemným oživením svatební zábavy.

Stejně je již běžné, že se Češky vydají za cizince, aniž by vůbec tušily o zvycích a kultuře jeho země

Švédsko

Ani nemusíme chodit daleko. Pokud na švédské svatbě odejdete z obřadu, všechny přítomné ženy se postaví a líbají ženicha, dokud se nevěsta nevrátí. Stejně to platí i v případě, že by si odskočil ženich.

Čína

Pokud byste si našli toho pravého v Číně, museli byste měsíc do svatby, přesně hodinu denně, plakat. A povinně.

Francie

Pokud jste si mysleli, že podivné zvyky platí pouze ve východních zemích a vůbec se netýkají Evropy, dovolte nám vyvést vás z omylu. Ve Francii si musí rodinní příslušníci lehnout do hlíny, zatímco novomanželé budou chodit po jejich hřbetech.

Afrika

Přejděme trochu k větší exotice. V některých částech Afriky je zvykem, že matka ženicha odchází do ložnice s novomanželi. Zbytek si umíte domyslet.

Borneo

V Borneu mají novomanželé zákaz tři dny po svatbě navštívit toaletu.

Indie

V Indii se musí ženy oddat nejdříve se stromem, až potom se skutečným mužem.

Tak co? Nakonec je dobrý i ten Jarda od sousedů co?

VIDEO: Čepčení


Zdroj obrázku: youtube.com

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here