Jak se zbavit migrény? Zkuste našich 20 tipů!

0
680

Jak na migrénu?
Jak na migrénu?
Migréna je záchvatovité onemocnění mozku, které nemá jednoznačný původ. U každého je spouštěčem něco jiného. I proto je její léčba velmi individuální a poměrně náročná. Někomu pomůže hořčík, jinému bylinky, vůně jablka či předoucí kočka. Což pomůže k jejímu zmírnění nebo úplně zastavit? Podívejte se na naše tipy!

18 způsobů, jak se zbavit migrény

Co dělat v případě, že migréna už zaúradovala a vy se už odmítáte dopovat léky proti bolesti? Missky.cz vám poradí!

Stimulace správného místa

Stimulace schopností těla potlačovat bolesti. Jedním z triků je zatlačení na nerv nacházející se pod obočím. To okamžitě stimuluje hypofýzu k vylučování endorfinů.

Kajenský pepř

Nasypte pár lžiček kajenského pepře do sklenice vody a vypijte ho. Při dotyku koření se sliznicí žaludku začne mozek vylučovat endorfiny.

Vůně zeleného jablka

Tato vůně dokáže některým lidem výrazně ulevit od bolestí hlavy způsobovaných migrénou. Uvedená technika může fungovat i s jinými vůněmi, které jsou vám příjemné.

Obklady na čelo a krk

Studené nebo horké obklady na čelo a krk. Pro některé lidi fungují studené obklady, pro jiné zas teplé.

Masáž uší a ušních lalůčků

Vyzkoušejte jemnou masáž ušních lalůčků a uší. Mnoha lidem toto pomohlo.

Předoucí kočka

Někteří lidé tvrdí, že kočka v blízkosti hlavy, která vrní na nízkých frekvencích, jim dokáže ulevit od bolestí.

Pravidelné cvičení

Zdravý pohyb dokáže posílit vaši odolnost. Odolnost předchází zánětům tvořícím se v mozku během stresu. No a bez zánětů se migréna neprojeví.

Častý pohyb venku na slunci a čerstvém vzduchu

42% pacientů s chronickou migrénou měli nedostatečné hladiny vitaminu D v krvi. Slunce a vitamin D vám tedy pomohou zbavit se nejen chřipky, ale i od migrény a mnoha dalších zdravotních problémů.

Hořčík podávaný intravenózně

Tento minerál dokáže být velmi efektivní na náhlé ukončení migrénových bolestí. Pokud se však podá intravenózně, bolesti ustupují do pár minut. Hořčík rozšiřuje cévy a vyvolává u člověka pocit tepla. Dávka pro průměrného člověka bývá obvykle kolem 1500 mg.

Vyloučení zpracovaných potravin

Jde například o bílé pečivo, cukry, škroby, hotová jídla, které stačí ohřát v mikrovlnce, a podobně.

Dieta založená na čerstvé bio stravě

Doporučuje se jíst maso z dobytka krmeného trávou, čerstvé divoce žijící ryby, bio ovoce a zeleninu, ořechy, mandle, dýňová a slunečnicová semínka.

Vyloučení sladkostí

Asi to neslyšíte rádi, ale může pomoci vyloučit úplně sladkosti z vašeho jídelníčku. Zkuste to.

Používání zdravých olejů v kuchyni

Namísto tradičních kuchyňských olejů používejte raději olej z hroznových jadérek, organické máslo, olivový či kokosový olej.

Zvýšení dávky vitamínů skupiny B

Vitamin B6 je obzvláště účinný při zmírňování premenstruačních obtíží. Vitaminu B6 se doporučuje užívat do 100 mg denně. Z ostatních vitamínů této skupiny jsou to hlavně B2 (riboflavin – 400 mg), B12 (400 mcg) a kyselina listová (2 mg). Tyto dokáží zmírňovat sílu a frekvenci bolestí hlavy spojovaných s migrénou. Uvedené dávky jsou maximálně, pokud se užívá jen jeden vitamín ze skupiny. Pokud užíváte kombinaci více, dávky je možné snížit na čtvrtinu.

Pravidelný spánkový režim

A nejde jen o pravidelnost. Vyvarujte se i dalším chybám. Nepoužívejte “snooze” funkci na budíku. Pár extra minut spánku ráno láká snad každého, ale může se vám to vymstít. Přerušovaný spánek zvyšuje vaši únavu. Stejně nespěte delší časové úseky během dne. Před spaním nejezte nic sladkého, nepijte kávu ani čaj. Spěte v naprosté tmě. I nejmenší světlo v ložnici dokáže narušit vaše vnitřní biologické hodiny. Udržujte teplotu v ložnici pod 21 stupňů Celsia. Optimální teplota pro spánek je 16 až 20 stupňů. Také si zkontrolujte, zda nemáte v ložnici zvýšené hodnoty elektromagnetického záření. Na noc vypínejte wifi.

Koenzym Q10

V různých zdrojích se uvádí, že migréna je často zapříčiněna mitochondriální poruchou při produkci energie. Koenzym Q10 je nezbytnou látkou pro tvorbu ATP, který funguje jako základní palivo pro buněčné mitochondrie.

Pomerančová kůra

Zkuste si oloupat pomeranč a mačkat jeho kůru. Vdechujte jeho aroma. Může to pomoci.

Omega mastné kyseliny

Tyto dokáží účinně potlačovat záněty v těle. Omega kyseliny naleznete v potravinách jako lněný nebo rybí olej.

Kombinace všeho

Nejlepší je zkombinovat více věcí výše zmíněných. Třeba: pořádně se napít minimálně půl litru obyčejné vody. Dále studené na čelo, klid, tma a spánek.

Bylinky

Odvary z některých bylin dokáží efektivně odstranit nebo alespoň zmírnit migrénu. Například králík růžový (Tanacetum parthenium), devětsil hybridní (Petasites hybridus), komonice lékařská (Melilotus officinalis) či andělika lékařská (Angelica archangelica).

A co pomohlo vám? Podělte se v diskuzi pod článkem.

VIDEO: Co je to vlastně migréna?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here