Jak zastavit menstruační bolesti?

0
704

Jak na bolest při menstruaci?
Jak na bolest při menstruaci?
První den menstruace znamená pro některé ženy pořádnou fyzickou zátěž. Silné křeče a bolesti, které pociťují, je omezují i při pravidelných povinnostech. Když si potřebují ulevit, měly by vyzkoušet i některý z těchto přírodních tipů.

1. Horká koupel nebo sprcha?

V první řadě musíte dosáhnout především uvolnění svalstva. A na to je nejúčinnější teplo. Pokud ještě menstruaci nemáte, udělejte si horkou koupel, do které přidáte i přírodní aromatický olej. Ten působí zároveň jako aromaterapie a pomůže vám uklidnit se. Když už máte menstruaci, dejte si horkou sprchu. Pak si lehněte alespoň na půl hodinku do postele a přiložte si na břicho termofor s horkou vodou. Takto by mělo dojít k rychlému uvolnění svalů a bolest postupně poleví.

2. Nahřejte si ručník

Stejně se v teple udržíte i pomocí ručníku. Ten dejte na horký radiátor a dobře jej nahřejte. Pak si ho oviňte kolem pasu a přikryjte si tak kříže a oblast dělohy. Příjemné vyhřívání pomáhá opět intenzivně ulevit bolesti. Stejně to můžete aplikovat i s dekou, do které se zabalíte.

3. Dejte si sladké

Tento druh léčby vás jistě potěší. Dopřát si nějakou dobrou sladkost vám totiž pomůže hned několika způsoby. V první řadě se na chvilku uvolníte ze stresů. Budete myslet jen na výbornou chuť a bolest upadne do zapomnění. Pak se vám zároveň zvýší i hladina endorfinů a díky tomu automaticky ustupuje i nepříjemný pocit. Jde z části io psychologický tah, ale zároveň i jeden z nejúčinnějších.

4. Orgasmus

Možná se vám zdá tato rada zvláštní, ale podle několika gynekologů to skutečně funguje. Pokud vás bolesti trápí ještě před menstruací, je to dokonce jedna z nejlepších cest jak si pomoci. Může za to kolísavá hladina hormonů, díky níž se po orgasmu tělo uklidní, děloha se dostatečně prokrví a bolesti pak ustoupí.

5. Skořicový nebo zázvorový čaj

Jakékoliv teplé tekutiny v tomto případě výborně zabírají. Pomoci dokáže dokonce i káva nebo teplé kakao. Ale nejúčinnější jsou jistě různé čaje. Vyhrává především skořice a zázvor. Tyto dvě suroviny přímo utlumují bolest. Pomáhají i při intenzivních křečích a svalstvo se díky nim uvolní. Zároveň mají i protizánětlivé účinky, takže pokud bolesti přicházejí kvůli nachlazení, zaberou i z této stránky. Přímo na ženské problémy je vynikající i kontryhel.

6. Jóga

Díky tomuto cvičení se dostanete do obecné pohody a pomůžete tělu relaxovat. Tyto cviky byste neměli cvičit jen v kritickém období, ale po celý čas, abyste tak vytvořili i jistý druh prevence. Cvik je velmi jednoduchý. Lehněte si na zem a začněte zhluboka dýchat. Pomalu se uklidněte a soustřeďte se na oblast vašeho klína. Zahřejte si ruce, položte si je na podbřišek a takto relaxujte alespoň deset minut. Pomáhá to urovnat energii kolující v těle.

7. Léky na bolest

Jasně, někdy nejjednodužší a efektivní řešení. Léky, které jsou známé svým účinkem na bolestivou menstruaci (před jejich použitím se informujte u svého lékaře či lékarníka, důkladně také prostudujte příbalový leták):

Volně prodejné léky na bolest

Ibuprofen
Ibalgin (600 už na předpis)
Valetol – silný, vhodný pouze pro osoby nad 15 let, při prvním použití se doporučuje zkusit pouze polovinu tablety
Saridon – silný, výborný také na bolesti hlavy
Panadol – mírnější, nemusí zabrat každé ženě

Léky na předpis

Nimesil – účinný, navíc v podobě rozpustného prášku s pomerančovou vůní, takže i dobře chutná
Aulin – účinný, buď jako tablety nebo ve stejné podobě jako Nimesil
Algifen – účinný, ale pozor, ovlivňuje schopnost řídit
Pozor: Tyto léky (kromě Panadolu) se nedoporučují v případě, že se žena snaží otěhotnět. Jejich použití může vést ke snížení plodnosti. Jejich užívání je zakázáno při kojení (Panadol lze užívat jeden den, pak už jen po dohodě s lékařem).

Kdy už navštívit lékaře?

  • pokud žena začne mít potíže po čtyřicítce
  • bolesti se objeví znovu po letech nebolestivé menstruace
  • při silné bolesti omezující běžné denní aktivity
  • když zvažujete variantu užívání hormonální antikoncepce, která bolestivou menstruaci snižuje nebo zpravidla zcela odstraní (na jejím výběru a užívání je nutné domluvit se s gynekologem)
  • při silném a nepravidelném krvácení

Co způsobuje menstruační bolesti?

Bolest během menstruačního cyklu způsobuje křeč svalů, která ztěžuje průtok krve a způsobuje pociťování potíží. V případě menstruační bolesti se tyto svaly nacházejí v děloze. Ale existují také jiné činitele, které mají vliv na výskyt a intenzitu menstruačních bolestí. Například tvoje celková fyzická zdatnost a způsob stravování se. Drobet pozitivního myšlení (vždyť tyto bolesti zase zakrátko pominou!), cvičení a zdravá strava mohou významně snížit potíže. Bude také fungovat teplá koupel a termofor.

Čemu se určite vyhnout?

Určitě alkohol. Dopřejte si nanejvýš sklenku lehkého vína denně. Nahraďte ho teplým bylinkovým nebo zeleným čajem.

Kofein ne. Kofein má totiž povzbuzující účinky, takže může bolest znásobit. Svůj oblíbený šálek s kávou vynechejte i proto, že kofein dráždí sliznici trávicího ústrojí.

Kam dále pro informace?

Mrkněte se určitě sem:

VIDEO: Blogerka radí – jak na menstruační bolesti?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here