Opravdu škodí káva zubům?

0
770

káva zubyJedna část populace ji miluje, druhá zatracuje. Někteří tvrdí, že je zdraví prospěšná, jiní zase opak. Jaká je tedy pravda o působení černého moku na zdraví a na náš chrup?

Historie kávy

Nejstarší písemnou zmínku o kávě najdeme v knize arabského lékaře Rhazema z desátého století. Ten za její rodiště označil náhorní plošinu podél jezera Tana v Etiopii, kde divoce roste dodnes. První kultivace kávy se uskutečnila údajně kolem roku 570 našeho letopočtu v Jemenu. Legenda říká, že prvními milovníky tohoto moku byli mniši jednoho kláštera, kteří zjistili, že káva zahání spánek, povzbuzuje duševní aktivitu a pomáhá při duchovních cvičeních.

Za pravlast kávy se pokládá kraj Kafa v Etópii. Podle staré legendy kávu objevil pastýř, který si jednoho dne všiml nezvykle prostopášné chování svého stáda koz po tom, jak spásli plody kávovníku. Pak odvar z plodů vyzkoušel na sobě …

Prvenství v přípravě odvaru z kávových zrn patří Peršanům. V 15. století její chuti podlehli i v Arábii a Egyptě. Slovo káva má původ právě v arabštině – je odvozeno od arabského výrazu “qahwah”, což v překladu znamená “síla”. Nápoj se následně dostal do Turecka. Tam měl dokonce rozhodující význam při uzavírání sňatků. Příští ženáč sliboval nastávající, že jí bude pravidelně vařit kávu. Co se stalo, když svůj slib porušil, staré záznamy nemluví. Do Evropy se káva dostala z Turecka díky benátským kupcům.

V 15. století ze začátku pití kávy nebyli nakloněni představitelé církevní a světské moci a její milovníci byli za konzumaci krutě trestáni. Traduje se, že přistiženým provinilcům vytrhávali jazyk nebo jejich zašitých do kávových pytlů házeli ze skály do řeky.

Pozitiva a negativa pití kávy

O močopudných účincích černého moku jsme si mohli přečíst kvanta informací, avšak nejnovější studie z roku 2014 přišla s tvrzením, že to není 100% informace. Káva má povzbuzující a díky vysokému obsahu antioxidantů i ochranné účinky. Počet antioxidantů závisí na druhu kávy a jejím zpracování. V rozumné míře je černý mok příjemným zdrojem energie a pozitivně ovlivňuje koncentraci, kognitivní funkce a výdrž svalů. Kofein v kávě stimuluje centrální nervový systém, což se projeví vyloučením adrenalinu z nadledvinek. Tento hormon způsobuje zrychlený tep, dýchání a zvýšený tlak. Hořká chuť kávy stimuluje trávení. Káva taktéž příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi, protože právě kofein nutí játra vyloučit glykogen do krevního oběhu, což má za následek zvýšení hladiny cukru v krvi.

Jak ovlivňuje káva na bělost našeho chrupu?

Kyseliny obsažené v kávě narušují sklovinu, barví zuby žlutavými a hnědými skvrnami, které dělají na nich povlak. Zbarvení zubů závisí na množství konzumace kávy a také od genetické predispozice struktury zubu, tvorby slin a mnoha jiných faktorů. Aby si lidé libující kofein udrželi co nejdéle bílé zuby, měli by určitě dbát na důkladnou ústní hygienu. Použitím speciálních obsahových látek se zbarvení zubů například od kávy, čaje, červeného vína zmírní, případně úplně zmizí.

Jak by měla vypadat správná péče o zuby?

Už od útlého dětství nám rodiče vštěpovali, že správná péče o zuby představuje ranní a večerní hygienu všech zubů. Základem dentální hygieny je výběr zubního kartáčku. O správném výběru by se měl pacient poradit se stomatologem. Při čištění bychom měli používat kartáček, který zvládne v ústech dosáhnout na všechny plošky. Nikdy nezapomínáme na mezizubní prostory a čištění jazyka.

Jakých zlozvyků se dopouštíme při čištění zubů?

  • Použití nepřiměřené síly a tlaku při čištění zubů zubním kartáčkem, což se projevuje viditelným defektům ve sklovině
  • Nevhodné použití dentální nitě a mezizubního kartáčku, kdy může dojít k natržení dásně v mezizubním prostoru
  • Výběr nesprávné velikosti mezizubního kartáčku
  • Nepravidelnost zubní hygieny. Při ústní péči neplatí, že pokud si dnes zuby neumyji, zítra si je budu čistit o několik minut déle. Právě jejich nemytí nás může stát pár návštěv u stomatologa navíc

VIDEO: O kávě


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here