Opuchlá vagína

0
800

napuchalaMáte nepříjemný pocit? Sotva se dá sedět na židli? Nebo už dokonce cítíte bolesti na nejintimnějších místech? Gratulujeme, zřejmě jste si přivodili řádný zdravotní problém. Co se ale mohlo stát?

Opuchnutí po hygieně či holení

Nejednou se ke svým nejintimnějším místům nechováme právě laskavě. Musí toho dost vytrpět a občas to skončí řádným zdravotním problémem. Co se tedy mohlo stát? Jak se staráte o své “dámské partie”? Pravidelně si je holíte? Nezapomínáte na kvalitní kosmetiku? Ano, i holení intimních partií má svá pravidla. V první řadě si dopřejte skutečně ostrou žiletku a kvalitní gel na holení, samozřejmě, ne ten partnerův!

Ani obyčejný sprchový gel na holení citlivé pokožky v oblasti třísel nehodí. Investujte do sebe a na pravidelné odstraňování chloupků si dopřejte čas i patřičnou dávku péče. Dávejte pozor, aby vám chloupky nezarůstaly a abyste pokožku mechanicky nedráždily ihned po holení. Ano, alespoň půl hodinu po holení buďte bez spodního prádla a vášnivé milování také odložte na pár hodin. Mechanické dráždění čerstvě oholené pokožky totiž způsobuje podráždění i otoky v nejintimnějších partiích. Pokožka je suchá, těžko se hojí a zklidňuje a způsobí vám mnoho nepříjemných chvil.

To může vést k vytváření hnisavých ranek, či akné na místech, které pak už ani zdaleka nejsou tak sexy a přitažlivé pro vašeho partnera. Do otevřených a hnisajících ranek může proniknout infekce a způsobit další zdravotní problémy. Malé ranky po holení byste vždy měli důkladně ošetřit, osušit a pravidelně ošetřovat. Další holení by mělo nastat až po úplném zhojení.

Náš tip: Pozor na vůně! Používáte parfémy na intimní partie? Buďte opatrná. Na nejintimnější místa těla byste neměla nanášet žádné chemikálie. Dráždí nejen pokožku ale i sliznice, a mohou být spouštěčem nepříjemných zánětů pochvy.

Opuchnutí po sexu

I to se může stát. A může to mít hned několik příčin:

  • pokud jste s partnerem nepoužili při sexu lubrikační gel a vy jste byla “suchá”
  • partnerovo sperma je hodně agresivní (díky kořeněnému jídlu, konzumaci ořechů, na které jste alergická apod.)
  • při sexu jste použili něoc netradičního, co vás dráždí – třeba šlehačku?
  • souložili jste hodně, hodně dlouho a nebo hodně “tvrdě” – i zde se tento problém může vyskytnout
  • alergie na sperma – můžete také nečekaně reagovat na partnerovo sperma

Zánět pochvy

Pokud vaše pochva najednou opuchla a méte třeba i výtok, může jít o silnější či slabší zánět pochvy. Svědění, pálení, ale někdy také žádné zřetelné příznaky, to jsou znaky infekčního poševního zánětu, způsobeného kvasinkami, který je jedním z nejčastějších problémů vyskytujících se u žen. Jedná se o zánět pochvy (vaginy) a stydkých pysků (vulvy), který je způsoben kvasinkou Candida albicans. Různé bakterie i kvasinky lze najít v malém množství zcela normálně v pochvě, v ústech nebo v zažívacím traktu, aniž by zde způsobovaly nějaké potíže. Zodpovědné za vznik vulvovaginitidy je většinou vytlačení přirozené poševní mikroflóry. Důvody mohou být různé. Nejlépe se poraďte se svým gynekologem.

Bartholinské žlázy

Zánět Bartholiniho žlázy neboli bartholinitis je akutní, většinou jednostranný bakteriální zánět vývodu a zřídka i vlastního tělesa Bartholiniho žlázy v oblasti vstupu do pochvy, tvorba cyst v okolí vývodu, někdy i vznik vředu. Příčina je většinou bakteriální infekce přicházející z poševního vchodu, např. bakterií Escherichia coli, stafylokoky, neisseriemi, chlamydiemi nebo gonokoky. Více o tomto si přečtěte ve článcích:

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here