Svrbění “tam dole” – jak si pomoci?

0
731

svedeniS blížícím se jarem a létem se stále více hovoří o mykóze. Číhá na nás na koupalištích, mokrých plavkách či se skrývá v nedostatečné hygieně a jak jistě víte, projevuje se hlavně svěděním, výtokem a zápachem. Co však tehdy, když některý z běžných příznaků chybí a zůstane jen svědění? Nepříjemné, dráždivé a otravné … Svědění v intimních místech může mít mnoho příčin. K těm, které jsou z hlediska zdraví nejvážnější, se většinou přidruží další viditelné problémy. Herpes, lupénka, ekzém – ty můžete odhalit nejen na základě svědění, ale i kvůli výrazným změnám kůže. Stále je tu však svědění, které viditelnou příčinu nemá.

Když je na vině holení

Nejběžnějším důvodem mírného svědění mezi nohama je holení. Žiletka nejen odsekává chloupky, ale i obrušuje kůži. Nepříjemné pocity mohou nastat okamžitě po zákroku, případně si počkají, dokud chloupky začnou mírně dorůstat. Strniště mezi nohama může způsobovat nepříjemné pocity, ale většinou zmizí tak rychle, jak se objevily. Aby holení nebylo svědivým problémem, pokožku před tím i potom ošetřujte. Jsou k tomu určeny gely a krémy, které jsou přizpůsobeny výhradně na depilaci.

Když je na vině alergie

Alergie se neštítí ani intimních míst. Zareagovat může na lubrikant, kondom nebo spermie, problémy umějí nadělat i běžné mýdla, sprchové gely nebo intimní pomůcky. Někdy se za svěděním skrývá prášek na praní nebo aviváž zachycena na prádle, případně si posviťte na materiál kalhotek. Aby nedošlo ke zbytečnému svědění, měly by být z bavlny.

Když jsou na vině bakterie

Přemnožené kvasinky jsou hlavním spouštěčem klasické “tvarohovité” mykózy, ale nemusí to tak být vždy. Specifický druh bakterií se po přemnožení mění na mírný zápach spojený se svěděním, který se může zdát jen jako něco dočasného. Čím déle však budete odkládat návštěvu lékaře, tím déle se budou nepřející bakterie mezi nohama množit a udržovat zmiňované problémy. Když se jich zbavíte vhodnými léky, přestane i svědění.

Když je na vině veš

Nezní to dvakrát lákavě, ale v intimních místech může usadit i veš stydká. Většinou není chybou ženy, že se k takové havěti dostane, šíří se totiž nejen pohlavním stykem, ale také těsným kontaktem s nakaženou osobou, případně nakaženým prostorem. Nejčastěji je jím mísa na toaletě, ložní prádlo či nábytek.

Když je na vině zdraví

Svědění tam dole se u žen spojuje i se zdravotními problémy, jako jsou nadváha, cukrovka či užívání jistých léků. Dokáží nenápadně narušit pH vagíny a způsobit nepříjemné problémy. Příčinou nevysvětlitelného svědění může být i menopauza, dokonce i nadměrný stres.

V každém případě je na místě návštěva gynekologické ambulance, kde problém identifikujete a pokud je to možné, nasadíte léčbu. I svědění je problémem, který trápí, ale dá se řešit.

Co se svrběním?

1. Při svědivosti a nepříjemných pocitech na intimních místech co nejdříve navštivte gynekologa. Pokud bude třeba, doporučí vám další specialisty.
2. Při rozhovoru s lékařem buďte upřímná a nic nezatajujte.
3. U gynekologa vás čeká klasické vyšetření. Kolposkopie, tedy vyšetření přes zvětšovací optiku, kultivační odběry. V případě, že vám prvotní léčba nezabere, připravte se na takzvanou histologii – malý zákrok, při kterém vám lékař odebere vzorek tkáně hlavně na to, aby odhalil nezhoubný nález či rakovinu.
4. Léčba závisí na diagnóze. Možná potřebujete celkově užívat tabletky, možná vám pomohou krémy či čípky do pochvy, případně přípravky s hormony.

Tipy od Missky.cz

  • Pokud vás trápí svědění a nevidíte na svém těle žádné jasné signály, zkuste vyměnit spodní prádlo a dbejte na to, aby byla z bavlny. Pro intimní hygienu používejte pouze přípravky na ni určeny.
  • Jako prevenci před návštěvou koupaliště či při užívání antibiotik vyzkoušejte poševní čípky s laktobacilem.
  • Trápí vás nadváha? Úprava hmotnosti může pomoci vyřešit vaše intimní problémy. Upravte i jídelníček, jezte méně bílé mouky (pečiva) a cukru (Cola, sladké nápoje, čokoláda, sladkosti)
  • Nezapomínejte na dezinfekci před holením intimních míst a po něm.

Další zajímavé zdroje o tomto tématu

Chcete vědět víc? Přečtěte si tyto diskuze a články:

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here