Teenagerky stále ohrožuje drunkorexie – pozor na ni!

0
546

potrava-divkaVedle záchvatového přejídání (označované jako BED), anorexie, mentální bulimie, bigorexie, orthorexie si svou daň vybírá i málo známá drunkorexie. Všechny jmenované nemoci jsou spojené s poruchou přijímání potravy. U záchvatového přejídání na rozdíl od anorexie a bulimie postižení neužívají projímadla a nenutí se ke zvracení. Nemocní si po určitou dobu nakládají obří porce, a pak po několik dní hladoví nebo intenzivně cvičí – a to se opakuje pořád dokola.

Bigorexie

Jedná se o duševní onemocnění, kdy mladí lidé nejsou spokojeni se svým vzhledem a neúměrně posilují a cvičí. Dlouhodobé posilování nevede ke kráse těla, ale k poškození pohybového aparátu. Tělo nemá čas na regeneraci, neboť nemocní nechtějí odpočívat, namísto toho si dopřávají velké množství anabolických steroidů. Navíc tráví veškerý čas v posilovně a ztrácejí sociální kontakty.

Orthorexie  

Orthorektici nevezmou do úst nic, co není BIO, chorobně dodržují zdravý životní styl. Zkoumají pod drobnohledem nezdravá jídla a později i zdravá jídla, která jim přijdou nezdravá. Nenavštěvují restaurace, a posléze nechodí ani na návštěvy, aby nezkonzumovali něco nezdravého, a tak neohrozili svůj život. Hubnou, trpí podvýživou a postupem času přicházejí o důležité látky jako je vápník, vitamín B 12, železo apod.

Drunkorexie

Drunkorexie – spojení poruch stravování s otravou alkoholem. Nemocní jedí velmi málo, aby si mohli večer na zábavě s přáteli dopřát kalorický alkohol. Šetřit na jídle se jim vyplácí, neboť mají více peněz na alkohol. Průzkumy ukázaly, že touto chorobou trpí třikrát víc dívky než chlapci. Takto postižení jedinci zhubnou do dvou let 40 kg, dívky ztrácejí menstruaci a vypadávají jim vlasy. K tomu připočítáme problémy s pamětí a soustředěním. Nemocným hrozí drogová závislost přecházející do násilí a v pozdějším věku nastupují chronické choroby. Alkohol sice zahání strach z tloustnutí a lidé nepociťují únavu, to ovšem může mít za následek kolaps nebo náhlé úmrtí.

Na závěr: Jste mladí a krásní, život máte před sebou, a proto varujte se těchto nemocí a své problémy neřešte nikdy sami.

VIDEO: Od blogerky – Poruchy příjmu potravy: Jak to začíná?

Zdroj obrázku: Freeimages.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here