Zdraví prospěšné vířivé vany – historie

0
501

Whirlpool_bath_in_Devonshire_Hospital,_Buxton,_c.1910._Wellcome_L0011222Doufám, že mnoho z vás už vyzkoušelo blahodárný účinek ponoření se do teplé lázně s bublinkami. Tento výdobytek v hrubé podobě není ve skutečnosti takový nový.

Historie

Už vynálezci ve starém Egyptě chtěli svému panovníkovi a jejich ženám poskytnout pocit luxusu a dokonalého relaxu. Do vyhloubené jámy ve skalách lili vodu a vhazovali rozžhavené kameny, které vodu ohřívali. Takto vznikly první horké lázně. Příznivý účinek na zdraví si lidstvo začalo uvědomovat, a proto vývoj pokračoval i v starobylém antickém Řecku. Zde vznikaly první a rozsáhlé lázně, které byly určeny k setkávání většího množství lidí. Řecké lázně byly založeny na principu využívání termálních pramenů, které vyvěraly přímo ze země, a tak dali základ masážním, zdraví prospěšným vířivým a bublinkovým lázním.

Staří Římané

Ani ve starém Římě nenechali vývoj vířivých van ladem. Lázně se zvětšily pro desítky až stovky lidí. Zařízení s dnešním názvem SPA, ve volném překladu “vodou ke zdraví” využívali i bojovníci, kteří zde při návratu z bitev léčili své zranění. Římané přišli na způsob jak přivádět vodu ze vzdálených míst. Způsob jakým byla voda vyhřívána a zvířena, byl založen na práci otroků, kteří pod bazény topili a speciálními trubkami do nich vháněli vzduch.

Vířivka v dnešní podobě

První vířivka podobná dnešním vířivým bazénům vznikla v roce 1968. Její moderní historie se začala psát v Kalifornii, příchodem rodiny Bednářů – Jacuzzi z Itálie, když jeden z jejich členů onemocněl a potřeboval rehabilitační péči. Vznikl první hydromasážní agregát, který nemocnému chlapci pomohl a po tomto zařízení začal být poptávka. Od té doby vývoj vířivých van značně pokročil a takový luxusní výdobytek je dostupný lidem každého věku i postavení v hotelích, rekreačních střediscích a dokonce i v prodejnách, kde si je mohou zakoupit do vlastního obydlí.

Populární vířivky

Pravidelné používání vířivky je jednoznačně nejpopulárnější forma zdraví prospěšné relaxace. Její používání a popularita roste v rámci celého světa, ale i u nás. Vířivá vana je poslední tajemství moderního zdravého životního stylu. Okamžitě regeneruje duševní síly, odstraňuje stres a zotavuje unavené tělo. Odstraňuje fyzické a psychické napětí. Večerní posezení v ní dokáže zázraky pro soudržnost rodiny a vytváří unikátní atmosféru rodinné pohody. Magická síla koupele ve vířivce sbližuje a prohlubuje rodinné, zda přátelské vztahy a vytváří nezapomenutelné zážitky. Vířivky, to jsou intimní chvíle ve dvojici, atraktivní společenské vyžití a rodinné rekreovaní na čerstvém vzduchu.

Příznivé účinky vířivek

Inteligentní trysky mají měnitelné polohy, což umožňuje zvolit si několik druhů masáže – hloubkovou (sportovní), léčebnou a relaxační. Další trysky rotují všemi směry a provádí masáž stálými nebo přerušovanými proudy. Tryska může také rozvířit hladinu vody v celé vaně a vyvolá v ní příjemný protiproud. Jiné trysky působí na citlivé masážní body na těle nebo se systémem pro aromaterapii jsou určeny tím milovníkům odpočinku, kteří chtějí obohatit svůj život o další výjimečné zážitky. Zážitek z relaxace umocní i další doplňky při používání vířivé vany – intimní osvětlení, hudba, atd.

Anatomicky formované akrylátové vany v pohádkových barvách poskytují dokonalý komfort najednou 2 až 8 osobám dle Vámi zvoleného modelu. Pestrá paleta vysoce účinných masážních trysek s přívodem teplého vzduchu dokáže stiskem tlačítka změnit vanu na dravou bystřinu, zda příboj oceánu. 24 hodin denně a 365 dní v roce masáže a požitek bez zdlouhavého a nákladného napouštění, ohřevu a vypouštění vody. Kombinace dokonalé filtrace, skládacího termoizolačního krytu, efektivního způsobu ohřívání s čidlem a vyplnění všech dutin tepelně – izolační hmotou – udržuje vodu stále čistou a teplou, jen se třeba do ní ponořit.

VIDEO: Vířivé vany


Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here